Tre köpvärda danskar

Publicerad 2013-01-21 14:40

Aktietips Sydbanks aktieanalyschef Bjørn Schwarz pekar ut tre heta danska aktier som han ser stor potential i.

Det är i det senaste numret av danska Penge & Privatøkonomi som Sydbanks analyschef rekommenderar tre intressanta aktier.

Telejätten TDC lade i fjol fram en ny strategi med sammanhängande och integrerade lösningar. Sydbanks analyschef tror att konkurrenterna får svårt att konkurrera med TDC och spår därför ett stigande resultat och höjd utdelning.

Men redan i dagsläget är utdelningen hög – hela 10 procent.

FLSmidth som levererar utrustning till cement och mineralindustrin ger bolaget en attraktiv exponering gentemot tillväxtmarknader. Sydbank menar att skeptikerna har undervärderat den potentiella orderingången för 2013.

Analyschefen påpekar också att bolaget har en välfylld orderbok som motsvarar ett års omsättning. Det gör att effekten av tillfälliga konjunktursvackor kan dämpas.

Danske Banks besparingar och effektiviseringar väntas lyfta lönsamheten upp till nivå med andra nordiska storbanker.

En bättre lönsamhet kan lyfta aktien och dessutom ge aktieägarna högre utdelning, enligt Sydbanks analyschef Bjørn Schwarz skriver Penge & Privatøkonomi.