(Förtydligar: CK Hutchison är baserat i Hongkong samt lägger till kursrörelser)
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Det Hongkongbaserade infrastrukturkonglomeratet CK Hutchison, storägare i operatören Tre, förhandlar med Telenor om att slå ihop verksamheter i Danmark och Sverige.
Det rapporterade Financial Times på torsdagskvällen.
CK Hutchison har för avsikt att driva på en våg av konsolidering inom europeisk telekommarknad, enligt tidningen.
Hutchison är majoritetsägare i svenska Tre med 60 procent. Investor äger resterande 40 procent.
I Sverige är Telenor den tredje största operatören medan marknadspositionen i Danmark är som näst största aktör, enligt bolagets egna uppgifter.
Diskussionerna har förts med nordiska partner, enligt Financial Times källor.
På torsdagen lät CK Hutchison också meddela att en fusion är nära mellan brittiska Tre (Three UK) och rivalen Vodafone, vilket skulle innebära att Storbritannien får en ny sektorledare.
Diskussionerna bör vara positiva för Telenors aktie, skriver Carnegie i ett morgonbrev, men desto mer negativa för konkurrenten Telia givet att de skulle komma att förbli mindre i Danmark.
På fredagen var de stora nordiska noterade teleoperatörer upp. Vid 10.15-tiden hade Telenor och Tele2 stigit med cirka 3 procent, Telia var upp 2,2 procent och Elisa steg 0,9 procent.