Storsatsning från Tundra Fonder

Publicerad 2013-01-18 09:51

Tundra Fonder startar fyra nya fonder. Först ut blir en aktivt förvaltad frontier markets-fond.

De åländska försäkringsbolagen Alandia och Ömsen har köpt 18 procent av Tundra Fonder, som snabbar på sin expansionstakt.

­– Vårt mål är att bli Skandinaviens ledande tillväxtmarknadsförvaltare, säger Tundra Fonders vd Mattias Martinsson som nu byter position till förvaltningschef.

Planen är att fyra fonder ska startas under 2013. Först ut blir Tundra FrontierOpportunities som ska investera på nya marknader.

– MSCIFrontier Markets Index består till stor del av länder i Mellanöstern med mycket råvaror och liten befolkning. Men vi är framför allt intresserade av temat att folk långsiktigt får det bättre och tänker i stället investera i länder med stor befolkning. Till exempel Nigeria, Bangladesh och Pakistan, säger Mattias Martinsson.

Två nya förvaltare anställs nu och ny vd på Tundra Fonder blir Chris Liljefors.

– Vi tror att det är en bra tid att växa.  Inom de närmsta åren bör vi få ett större intresse både för aktier och tillväxtmarknader, säger Mattias Martinsson.

Bolaget förvaltar i dag tre fonder: Tundra Ryssland, Tundra Pakistan och Tundra Agri&Food.