Sex köpvärda aktier

Publicerad 2013-01-17 09:38

Aktietips Aktiespararen levererar sex köptips i månadens nummer. De aktier som Aktiespararnas tidning gillar är Stora Enso, Nolato, Alpcot Agro, Enea, Balder och Saab.

Förflyttningen från europeisk tidningspappersmarknad till massa och förpackningar på tillväxtmarknader tar lång tid. Men bortom kröken vankas en vinstfördubbling för Stora Enso, skriver Aktiespararen och anger riktkursen 55 kronor.

Konglomeratet Nolato lockar med en bred bas i kombination med hög aktieutdelning. Det gör aktien köpvärd upp till 90 kronor, anser tidningen. På onsdagen stängde aktien på 88 kronor.

Alpcot Agro, som driver jordbruk i Ryssland och Ukraina, har tappat två tredjedelar av sitt kapital. Men med hyggliga vinster i sikte borde det nu vara dags för dem att ta igen förlorad kursmark. Med Aktiespararens prognos om 1 krona per aktie i vinst såväl 2012 som 2013 är p/e-talet bara 5.

Programvaruföretaget Enea gjorde ett rejält vinstlyft 2012 och den positiva utvecklingen väntas fortsätta i år. Trots en uppgång med drygt 40 procent 2012 är rekommendationen köp. Riktkursen sätts till 50 kronor, knappt 14 procent upp från onsdagens stängningskurs.

Balder har de senaste fem åren trefaldigat sitt fastighetsbestånd. Aktiespararen tror att tillväxten blir lugnare framöver, men värderingen är lockande. På ett års sikt sätts riktkursen 43 kronor, att jämföra med onsdagens stängningsnotering på 40 kronor.

Försvarskoncernen Saab kämpar med en krympande orderbok, men hopp finns på den fronten, anser Aktiespararen. Aktiens redan låga värdering är ett skydd mot kursfall och direktavkastningen får godkänt. En högre kurs kan därför försvaras.