Senaste dragen från börsens insiders

Publicerad 2016-05-31 07:08

Insiders Två vd-köp och en finanschef som ökat innehavet rejält. Det var några av transaktionerna som redovisades på Finansinspektionens insynslista på måndagen.

Bland annat framgick att Arise nye vd Daniel Johansson fördubblat sitt innehav i vindkraftsbolaget då han ökade med 6 000 aktier till totalt 12 000 aktier.

Även Knowits vd har passat på att fylla på portföljen. Per Wallentin har köpt ytterligare 5 000 aktier och efter transaktionen äger han 40 000 aktier i bolaget.

Investors finanschef Helena Saxon har fyllt på portföljen med 1 974 B-aktier. Efter köpet äger hon 7 370 B-aktier.

På säljsidan hittar man bland annat Hans Björstrand som sålt 100 000 aktier i Bufab, där han sitter som ledamot i styrelsen. Efter transaktionen äger han 250 000 aktier i Bufab.