Analys Instalco-aktien har haft en stark kursutveckling på senare tid och värderingen förefaller nu alltför hög givet bromsande efterfrågan. Det uppger SEB i den analys där banken sänker sin rekommendation från behåll till sälj.

I måndags rapporterade Instalco ökat rörelseresultat för det tredje kvartalet, men omsättningen minskade organiskt med 2,7 procent som en följd av högre sjukfrånvaro än normalt.

”Intäkterna var 4 procent under vår förväntan medan det justerade ebita-resultatet var 1 procent under”, skriver SEB.

Banken noterar att Instalco visserligen genererade organisk tillväxt på 1 procent i affärsområdet Sverige, men att affärsområdet Övriga Norden hade negativ organisk tillväxt på 14 procent.

Vid 9.30-tiden på tisdagen var Instalco-aktien ned 12 procent vid 201 kronor. SEB:s riktkurs är 170 kronor