SEB räknar med att Dustin levererar ytterligare ett solitt kvartal under räkenskapsårets andra kvartal med en organisk tillväxt på 5,8 procent.
Ebita-marginalen väntas uppgå till 4,9 procent andra kvartalet, enligt SEB som påpekar att den närmar sig bolagets långsiktiga mål om en marginal på 5-6 procent som en följd av att kostnadsinitiativ gett positiva resultat.
Dustin har fortsatt att vinna marknadsandelar under pandemin med hjälp av sitt online-fokus och trots motgångar i form av låg tjänsteförsäljning, menar SEB.
Banken tror att en förbättrad marknad i kombination med att tjänsteförsäljningen återhämtar ger ett marginalhöjande lyft i försäljningen för Dustin framöver.
Med kostnadssänkande åtgärder, potential för M&A och lätta jämförelsetal räknar SEB med ett ”bra stöd” för aktien framöver.
SEB bedömer att Amazons intåg i Norden kan utgöra ett potentiellt hot mot Dustins försäljning inom B2C, som för närvarande utgör 5 procent av bolagets försäljning, och mot ytterligare 8 procentenheter av försäljningen från de minsta B2B-kunderna, heter det i analysen.
Vid 11.15-tiden hade Dustin stigit 6,1 procent och handlades till 96,55 kr.
Graf över Dustins kursutveckling hittills i år:
Källa: Infront