Satsa på förvärv

Publicerad 2011-11-08 16:17

Det är vanligt att spekulera i vilka företag på börsen som kan bli uppköpta. Svårigheten är att pricka rätt, skriver Anders Haskel i senaste numret av Placeringsguiden.

  En strategi som kan visa sig mer framgångsrik är att leta vinnare bland företag som växer genom att de är duktiga på att genomföra förvärv.

Förvärvande företag är dessutom lättare att identifiera än uppköpskandidater, eftersom de oftast pratar öppet om sin strategi.

  Vissa anger tydligt i sina tillväxtmål hur stor del av den framtida tillväxten som förvärv ska svara för. Ett exempel bland de större företagen är Alfa Laval, där förvärv ska svara för 3–4 procent av de 8 procent som omsättningen ska öka per år, enligt ledningens mål.

Även om inte världsekonomin ramlar ner i en ny recession finns det en stor risk att tillväxten i Europa och USA kommer att vara låg under en lång period. Det kommer att göra det svårare för många börsföretag att öka försäljningen.

Genom förvärv av konkurrenter och kompletterande verksamheter kommer ändå ett antal företag att kunna visa upp hyggliga tillväxttal.

Hexagon, Getinge och Elekta är exempel på företag som lyckats bra med förvärvsstrategin, enligt Anders Haskel.

 Vilka företag kommer då att vara framgångsrika förvärvare framöver?

Förmodligen finns vinnarna bland redan välskötta företag med en stark ställning på sin befintliga hemmamarknad.

Bland företag som kan tänkas lyckas med strategin finns Loomis, Nibe, Mekonomen och CDON.

Läs temat om förvärvsspecialister i sin helhet i Placeringsguiden nr 11/2011.


 

Du har väl inte missat Placeringsguiden på Facebook? http://www.facebook.com/pages/Placeringsguiden/167176223334954

Klicka här för att prenumerera på Placeringsguiden – Sveriges snabbast växande affärsmagasin