Aktie Flygbolaget SAS aktie har placerats i Oslobörsens så kallade "återhämtningsbox" där aktier tillhörande bolag under särskilda omständigheter som försvårar prissättning kan hamna. Det framgår av ett pressmeddelande från Oslo Børs.

SAS-aktien kommer förbli i återhämtningsboxen till dess att omständigheterna som föranlett beslutet ändras, skriver Oslo Børs.

Flygbolaget har under veckan uppmärksammats för dystra besked från ledningen, som inte kan garantera att den omställningsplan som anses krävas för att säkra framtiden kommer lyckas.

Under onsdagskvällen rapporterade Dagens Industri om att ett internationellt konsortium förbereder ett bud på verksamheten. Enligt tidningens källor förutsätter investeringen dock att en omställning går att genomföra för att skuldberget och kostnadsmassan ska neutraliseras i linje med bolagets egen plan.

SAS aktie handlas också i Stockholm och Köpenhamn.