Det handlar om nio aktier i svenska, finska, norska och amerikanska bolag. Den stora spridningen beror på att portföljen ska ge en jämnt fördelad utdelning över året. Urvalet kallas dock för ”högst subjektivt med ambitionen att nå en stor spridning och en hög och stabil direktavkastning”.
Det krävs också en del pusslande med de inbördes vikterna i portföljen för att avkastningen ska bli jämnt fördelad över året.
Enligt DI:s beräkningar bör porföljen ge en direktavkastning på 4,5 procent men i slutändan beror det förstås på skatter, courtage och valutarisker.
Det finns förstås en hake med DI:s resonemang att det går att leva på enbart aktieutdelningar. För att få motsvarande en månadslön på 25 000 kr krävs att du stoppar in 9,7 miljoner kr i portföljen.
PRIVATA AFFÄRER
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||