torsdag21 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Valutor

Adjö till kunan

Publicerad: 13 juli 2022, 13:18

En kuna är 1,41 krona. Snart är den kroatiska valutan historia. Nästa år inför Kroatien euro.


FN

Fredrik Nejman


Efter Jugoslaviens sammanbrott införde Kroatien kunan 1994. Men vid årsskiftet är det slut. Då blir Kroatien det 20 landet som inför euro.

Något som glädjer Zdravko Maric, avgående finansminister i Kroatien:

–Vi ser fram mot medlemskapet och att kunna vara med och bidra till att ytterligare stärka världens nästa starkaste valuta, efter USA-dollarn, sade han vid ett ministermöte i Bryssel i går.

Christine Lagarde, den europeiska centralbankens chef var nöjd:

– Att gå från 19 till 20 medlemmar handlar inte bara om siffror, utan är också ett bevis för att vi är starkare tillsammans. Ni har gjort allt det hårda arbetet. Jag vet att det här är en underbar klubb att vara med i, men det kräver också engagemang och fortsatt respekt för reglerna.

De 19 länder som redan har euro i dag är: Belgien, Finland, Frankrike, Grekland, Irland, Italien, Luxemburg, Nederländerna, Portugal, Spanien, Tyskland, Österrike, Slovenien, Cypern, Malta, Slovakien, Estland, Lettland och Litauen.

Dela artikeln:

Prenumerera på vårt kostnadsfria nyhetsbrev

Prenumerera