Fonder
Nordea hakar på index-trenden
Publicerad: 13 juli 2012, 07:32
Foto: Nordea
Nordea har tidigare kritiserats hårt för att kunderna inte får valuta för bankens fonder. Från och med i höst lanserar banken fler indexfonder och satsar även på börshandlade fonder, ETF:er.
I genomsnitt betalar kunderna cirka 1,5 procent i årlig förvaltningsavgift för akivt förvaltade fonder.
I dag är bara en av 57 av Nordeas fonder indexförvaltad. Men på grund av den ökade efterfrågan på billigare alternativ lanserar Nordea en global indexfond i höst, skriver Dagens Nyheter.
”Därefter kommer det fler indexfonder och vi tittar även på att sälja börshandlade fonder, så kallade ETF:er, som huvudsakligen är indexförvaltade”, säger Sasja Beslik, vd för Nordea Fonder, till tidningen.
Och trots att Nordea-ordföranden Björn Wahlroos i våras kraftfullt ifrågasatte aktiv fondförvaltning som något som inte lönar sig i längden vidhåller Sasja Beslik att den strategin ligger fast:
”Det jag tycker är bäst är det vi fokuserar på i dagsläget, det vill säga aktiv förvaltning”, säger han till DN.