måndag20 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Starta din prenumeration

Prenumerera

Aktier

Nästa års högavkastare

Publicerad: 4 oktober 2013, 06:00

Foto: TT

Med sparräntor på historiskt låga nivåer framstår börsens högavkastare som attraktiva alternativ. Här listar vi aktierna med högst avkastning baserat på analytikernas prognoser för nästa år.


JP

Joakim Petersson


Det är inte förrän på vårens bolagsstämmor som utdelningarna klubbas, men redan nu har analytikerkåren skapat sig en uppfattning om hur höga de blir. Med databasen Factset, som lagrar analytikernas prognoser, har vi skapat en lista över aktierna med högst förväntad direktavkastning.

Direktavkastaren nummer ett blir IT-konsulten Acando med 7,8 procent. Bästa storbolaget, sminkjätten Oriflame, är inte långt efter med 7,4 procent, och därefter följer modebolaget Björn Borg med 7,2 procent.

Storbolag i topp

I banksektorn hamnar Swedbank högst med 6,5 procent. I januari gav vd Michael Wolf ett glädjebesked till aktieägarna när han meddelade att banken höjer sin utdelningspolicy från 50 till 75 procent av nettovinsten.

Telekomjättarna Telia Sonera och Tele2 slår sig också in bland de tio främsta. Det sistnämda bolaget skämde bort aktieägarna med en extrautdelning på 28 kr i år efter att ha sålt sin verksamhet i Ryssland.

Utklassar bankboken

Totalt är det 46 bolag som kvalar in på vår topplista, där kravet är en direktavkastning på 4 procent eller mer. Det är betydligt högre än vad bankkonton ger för tillfället. Den högsta sparräntan utan bindningstid och med insättningsgaranti är bara 2,5 procent.

Direktavkastningen bygger på Factsets prognoser för utdelningar som betalas ut 2014. Urvalskriteriet är att minst två analytiker har en prognos för bolaget. Kurserna är från den 3 oktober.

Tabellen som hör till artikeln kan inte längre visas.

Dela artikeln:

Prenumerera på vårt kostnadsfria nyhetsbrev

Prenumerera