Aktier
Intervacc vill ta in 100 miljoner
Publicerad: 19 april 2023, 06:38
Foto: Shutterstock
Styrelsen i djurhälsoföretaget Intervacc har för avsikt att genomföra en fullt säkerställd företrädesemission av aktier på cirka 100 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader. Det framgår av ett pressmeddelande.
Ämnen i artikeln:
IntervaccNyhetsbyrån Direkt
Syftet med emissionen är att finansiera accelererad kommersialisering av Strangvac, regulatoriska processer för Strangvac i USA, Australien och Nya Zeeland i syfte erhålla marknadsgodkännande, samt vidareutveckling av produktkandidater i bolagets projektportfölj, skriver Intervacc.
Strangvac är ett vaccin för hästar mot sjukdomen kvarka.
En extra bolagsstämma planeras att hållas den 5 maj för att besluta om bemyndigande för styrelsen att besluta om emissionen.
Företrädesemissionen, inklusive fullständiga villkor, förväntas med stöd av bemyndigandet beslutas av styrelsen omkring den 9 maj.