Aktier
Håll dig borta från Kappahl
Publicerad: 11 juni 2012, 14:00
Foto: Maja Suslin/Scanpix
Under veckan kommer en rad signaler på hur detaljhandeln utvecklas. På fredag 15 juni släpper branschens jätte H&M sina försäljningssiffror.
Ämnen i artikeln:
KappahlRedan på onsdag släpper dessutom den spanska konkurrenten Inditex sin delårsrapport för perioden februari till april.
En mindre spelare i branschen är Kappahl. Bolaget analyserades i senaste numret av Placeringsguiden, och domen var inte mild. Analytikern Jan Axelsson utnämnde aktien till månadens varning.
Placeringsguiden menar att siffrorna för det andra kvartalet i bolagets brutna räkenskapsår, som publicerades i mars var ett riktigt bottennapp. Både försäljning och resultat sjönk rejält.
Tyvärr finns det inte mycket som talar för bättre tider heller. Eurokrisen gör att kunderna håller hårt i plånboken, finanserna är usla och en ny nyemission kan inte uteslutas.
Den redan hårt pressade aktien har dessutom haft det tungt den senaste tiden. Under förrra veckan nådde kursen ett nytt femårslägsta. Nedgången det senaste året summeras till runt 70 procent.
Placeringsguidens råd är att inte chansa på att botten är nådd, utan att hålla sig borta.