Aktier
”Flera triggers i Telia”
Publicerad: 16 september 2014, 14:02
Historiskt låg värdering och stärkt kassaflöde får Carnegie att plocka fram köpstämpeln.
Utöver potentiella utdelningar från Turkcell, som skulle kunna öka kassaflödet med 7 procent årligen, kommer den spanska operatören Yoigo snart att säljas. Det skriver investmentbanken i en färsk analys.
Telia Sonera har bekräftat att de inlett samtal med Jazztel och andra köpare om en försäljning av Yoigo. Carnegie tror att prislappen kan landa på uppemot 12 miljarder kr. Affären väntas stärka kassaflödet med 4 procent per år förutom försäljningslikviden.
Carnegie ser även förbättrade intäktstrender för Telia Sonera på sina kärnmarknader i Norden. Konsolideringen av danska marknaden talar för att kunderna blir fler vilket tillsammans med hård kostnadskontroll väntas gynna marginalerna.
Aktien bedöms vara ”klart köpvärd på dagens kursnivåer”. Carnegie noterar att värderingen är på fyraårslägsta. Direktavkastningen på 7,6 procent är samtidigt betydligt högre än europeiska konkurrenter.