BNP-tillväxten bromsade visserligen in till 0,5 procent i kvartalstakt under det fjärde kvartalet, men Sverige har hittills undvikit en dubbeldipp. Dessutom är industri-PMI på höga nivåer, vilket visar att industrisektorn är motståndskraftig mot de skärpta restriktionerna.
”Dagens svenska data bekräftar att ekonomin fortsatt står relativt starkt”, skriver de.
Även om skärpta restriktioner kommer att få Oxford Economics att skruva ned sin prognos för det första kvartalet är de fortsatt optimistiska om en stark svensk återhämtning under 2021.
”Utfallet är också mycket bättre än vad Riksbanken räknat med och det gör ytterligare stimulanser utöver vad som redan är planerat mindre sannolika och vår bedömning att räntorna kommer börja höjas mot slutet av 2023 är oförändrad”, skriver de.
Riksbanken lämnar räntebesked i nästa vecka.