STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Investmentbolaget Öresund har en oroväckande tendens att trassla in sig i härvor och har inte slagit börsen sedan 2018. Trots det tangerar substanspremien den högsta nivån på nästan sex år.
Det skriver Dagens Industri i analysen "Veckans aktie" i måndagens utgåva av tidningen och rekommenderar sälj i Öresund.
Enligt DI är det svårt att se vad som motiverar placerarna att betala cirka 14 procent mer än vad de huvudsakligen noterade tillgångarna värderas till på börsen.
"Förhoppningsvis är härvornas tid förbi, men oavsett om man tror på bud i Catena Media, att Jonas Tunestål kan täppa till Scandi Standards blodflöde, eller att serviceverksamheten ska bära Bilia igenom kärvare tider, så går det alldeles utmärkt att köpa aktierna över börsen utan att betala 14 procents premie via Öresund", heter det i analysen.