STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Breda uppgångar noterades på de nordiska börserna när torsdagshandeln nådde sitt slut. Danska Vestas lyftes av ny rekordorder och i Norge stöttades laxsektorn av ljusare prisutsikter. Samlingsindexet Vinx 30 klev upp 1,3 procent till 1.369.
De Norska laxodlingsbolagen Salmar och Mowi stärktes med omkring 2,7 procent vardera sedan DNB Markets höjt sin prisuppskattning för laxpriset fram till 2025. Uppskattningen höjdes till 90-87 norska kronor och inkluderar nu grundränteskatten på 35 procent som regeringen föreslog i tisdags.
Oslobörsens OBX-index steg 1,3 procent till 1.084.
Bland förlorarna noterades marinfraktsbolagen Frontline och MPC Container Ships som backade 2,3 respektive 1,1 procent. Även Golden Oceans var ned 0,5 procent.
Bättre gick det för sektorkollegan Maersk i Danmark, vars B-aktie avancerade 2,6 procent.
Det danska vindkraftsbolaget Vestas meddelade att vunnit en ny order i Brasilien. Ordern är bolagets största hittills på vindkraftverket till havs och uppgår till 1.310 megawatt och kommer med ett 25-årigt serviceavtal. Aktien steg 5,2 procent.
Även sektorkollegan Örsted drogs med i uppgången och stängde på plus 4,6 procent utan bolagsspecifika nyheter.
OMXC25-indexet ökade 1,8 procent till 1.790.
På Helsingforsbörser adderade verkstadsföretaget Cargotec 3,1 procent efter att Macgregor, en del av Cargotec, mottagit en order på så kallade "RoRo"-utrustningspaket för två fordonstransportsfartyg.
Försäkringskoncernen Sampo var upp 2 procent. Aktien stöttades på onsdagen av beskedet om ett återköpsprogram om 400 miljoner euro.
OMXH25-indexet i Finland steg 1,6 procent till 4.750.