STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Nordens börser stängde blandat på torsdagen, med samlingsindexet Vinx 30 ned 0,1 procent till nivån 1.369.
I det övre skiktet av Oslobörsen syntes fiskodlingsbolagen Salmar och Mowi sedan Norges regeringspartier har kommit överens med Venstre och Pasientfokus om en laxskatt på 25 procent. Skatten är lägre än tidigare förslag och den effektiva skattesatsen sänks därmed från 35 procent till 25 procent. Aktierna för Salmar och Mowi steg med 11 respektive 6,3 procent.
På pallplats i det norska OBX-indexet noterades även halvledarbolaget Nordic Semiconductor med en uppgång om 4 procent, stöttat av avancemang för den amerikanska sektorkollegan Nvidia.
I andra änden av indexet befann sig bolag inom energisektorn. Oljepriserna pekade nedåt och Vår Energi blev förlorare med en nedgång om 4,4 procent, medan PGS och Equinor sjönk med 4,3 och 3,5 procent vardera.
Det norska indexet OBX backade 0,1 procent till 1.100.
Vinnare på Köpenhamnsbörsen blev hörhjälpsbolaget GN Store Nord, upp 11 procent. Bolaget har genomfört en nyemission, genom vilken det tillförs en bruttolikvid om 2,75 miljarder danska kronor. Genom kapitaltillskottet kan en del av skuldpressen som uppkommit efter övertagandet av spelutrustningstillverkaren Steelseries och ett svårt 2022 lindras, skriver Marketwire.
I nyhetsflödet noterades även att vindkraftstillverkaren Vestas fått en order på 37 megawatt i Turkiet. Leverans kommer att ske under det fjärde kvartalet i år och aktien steg 1,8 procent.
Det danska OMXC25-indexet klättrade 0,2 procent till 1.819, medan den finländska motsvarigheten OMXH25 sjönk 1,2 procent till 4.498.