Aktie MTG:s vd Jørgen Madsen Lindemann har under maj sålt nästan alla sina aktier, drygt 100.000 stycken, i tv-bolaget Nent som knoppades av från MTG tidigare under året. Det framgår av ägardatatjänsten Holdings senaste uppdatering.

Försäljningen omfattade exakt 100.938 aktier och sett till snittkursen för Nent under maj har den inbringat cirka 23 miljoner. Jørgen Madsen Lindemann ägde 2.400 aktier därefter, i slutet av maj, enligt Holdings.

Nent, som i grova drag består av MTG:s tidigare tv-verksamhet, knoppades av i slutet av mars. Aktien stängde på drygt 219 kr den första handelsdagen (den 28 mars) och har sedan dess letat sig upp till nuvarande nivåer kring 240 kr.

Jørgen Madsen Lindemann var vd för MTG, inklusive det som i dag är Nent, även innan avknoppningen. Nyhetsbyrån Direkt har sedan i måndags sökt honom för en kommentar, utan framgång.