Medarbetare

Per Hammarlund
Chefredaktör och ansvarig utgivare
per.hammarlund@privataaffarer.se

Fredrik Lindberg
Chefredaktör och stf ansvarig utgivare Placeringsguiden. Redaktör Privata Affärer.
fredrik.lindberg@privataaffarer.se

Magnus Gustavsson
Nyhetschef och webbchef, stf ansvarig utgivare privataaffarer.se
magnus.gustavsson@privataaffarer.se

Jens Dagergren
Art Director
jens.dagergren@privataaffarer.se

Johan Markwall
Reporter
johan.markwall@privataaffarer.se

Sofia Ullerstam
Reporter
sofia.ullerstam@privataaffarer.se

Magnus Alfredsson
Reporter
magnus.alfredsson@privataaffarer.se

Christer Fälldin
Reporter / webbredaktör
christer.falldin@privataaffarer.se

Janne Gotthardsson
Layout/Redigering
janne.gotthardsson@privataaffarer.se

Per Jonsson
Layout/Redigering
per.jonsson@privataaffarer.se

Pandemin
Draghi: Återuppbyggnaden blir som efter ett världskrig
Foto: Shutterstock
Börsen
Bofa: Tjuren har tagit över efter björnen
Börsen
Slagigt på eftermiddagsbörsen
Insiders
Insiders som köpt aktier efter rapportperioden
Aktie
Schneiter slutar som vd för Lundin Energy
18/8
Trading Direkt: Jonas Olavi om bolagen som toppar hans egen lista
Analys
"EQT är exceptionellt övervärderad"ABG sänker till sälj
Foto: istockphoto
Analyser
Här är tisdagens färska köprekar
Analys
Nordea ser 84-procentig nedsida i SASEnorm utspädning väntar
Foto: Shutterstock
Analys
Goldman: Så mycket ska S&P 500 upp innan årsskiftet
Aktie
Norwegian får inget svenskt stöd"Inte ekonomiskt redbart"
Foto: Johan Nilsson/TT
Aktie
EU har godkänt SAS räddningspaket
Rapport
Starbreeze gjorde vinst andra kvartalet
Foto: Henrik Witt/TT
Rapport
Opus omsättning tyngs av corona
Placera
Strateg: Skydda dig mot Trumpåtgärder innan valetGeopolitik kan bli hett i höst
Foto: Allis Nettréus/SvD/TT
Placera
Landeborn: Mer bränsle åt optimistenBehåller övervikt aktier och premierar USA
Placera
Swedbanks: Stimulanser öppnar för risktillgångar”Krediter har sett en återhämtning utan dess like”
Fonder
"Fonder bästa långsiktiga sparformen"
Bostad
Bomarknaden: Färre sålda men fler startade bostäder
Fonder
Morningstar lanserar nytt betygssystem för fonder
Placera
Buffett investerar i guldDumpar bankaktier
Analyser
Här är måndagens färska köprekar
Krönika
Hernhag: Min tumregel för preffar klarade krisen
Aktietips
Heta aktietips från Börsveckan
Aktietips
DI: Köp HusqvarnaKan stå inför en uppvärdering