”Aktien är jättebillig nu. Den handlas till cirka fyra gånger kassaflödet, medan konkurrenten Petra handlas till tio gånger. Den gruvan har gått mycket bättre än vi vågat hoppas”, säger han till Nyhetsbyrån Direkt i samband med Pareto Öhmans råvarudag på onsdagen.
Att åtminstone en del av de 100.000 aktierna köptes precis innan Lucara höjde prognosen för försäljningen 2013 från 90 miljoner dollar till 118 miljoner beskriver styrelseordföranden som ett misstag.
”Det var mitt fel, jag visste inte att den höjningen skulle komma”, säger han.
För Lucara Diamond, vars produktion för närvarande sker uteslutande vid Karowegruvan i Botswana, ligger större strukturaffärer alltjämt en bit in i framtiden.
”För närvarade fungerar det ju bra (med bara en gruva) men på sikt är det bättre med en bredare bas. Först måste vi få en riktig värdering av aktien, sedan får vi ta upp ärendet om ett år eller så”, säger Lukas Lundin.