Analyser (Uppdateras) Även på tisdagen mitt i höstlovsveckan har analyshusen publicerat några färska köprekommendationer och andra analyser.

Handelsbanken Capital Markets höjer sin rekommendation för Diös till behåll från sälj. Riktkursen höjs till 65 från 55 kr. Det framgår av en uppdatering från banken.

SEB Equities höjer riktkursen för Embracer till 200 kr från 185 kr. Rekommendationen köp upprepas. Det erfar Nyhetsbyrån Direkt. Aktien stänge på måndagen på 174 kr.

Pareto höjer riktkursen på Surgical Science från 100 till 115 kr. Rekommendationen köp står fast. Det framgår av en analys från den 27 oktober. Aktien stängde på 92,40 kr på måndagen.

SEB Equities höjer riktkursen för Paradox till 220 kr från 180 kr. Rekommendationen sälj upprepas. Det framgår av en analys. Aktien stänge på måndagen på 290,80 kr.

Handelsbanken Capital Markets sänker sin rekommendation för Thule till sälj från behåll. Riktkursen ligger kvar på 300 kr. Det framgår av en uppdatering. Aktien stängde på 309,80 kr på måndagen.

ABG Sundal Collier har sänkt sin rekommendation för Immunovia till behåll från köp. Det erfar Nyhetsbyrån Direkt. Riktkursen har justerats ned från 249 till 210 kr. Aktien föll med 17 procent på måndagen efter att ha meddelat försenad säljstart av plattformstekniken Immray PanCan-d och den fortsätter ned ytterligare 12 procent till cirka 184 kr under tisdagsförmiddagen.

UBS höjer riktkursen för Intrum till 234 kr från 188 kr. Rekommendationen neutral upprepas. Det framgår av en analys. Aktien, som gått upp med 74 procent de sex senaste månaderna, handlas strax under 233 kr på tisdagen.