SEB Equities har sänkt sin rekommendation för Securitas till behåll från köp. Riktkursen höjs till 160 från 155 kr. Det framgår av en analys publicerad på torsdagskvällen. Banken skruvar upp sina förväntningar för ebita-resultatet över 2021-2023 med ett par procent mot bakgrund av att kostnadsbesparingar ser ut att börja ge effekt. Någon betydande uppsida i aktien är dock svårt att se i dagsläget, enligt SEB. ”För att vi ska bli mer positiva behövs konkreta tecken på en påskyndad affärstransformation med strukturellt högre marginaler”, skriver banken. Securitas kom med delårsrapport i torsdags, varpå aktien stängde 5,8 procent högre. På fredagseftermiddagen var aktien ned 0,8 procent och bytte händer till 149,45 kr.
Nordea Markets höjer däremot riktkursen för Securitas till 175 kr från 165 kr. Rekommendationen köp upprepas. Det framgår av en analys.
Nordea Markets höjer riktkursen för Nokia till 6,00 euro från 5,50 euro. Rekommendationen köp upprepas. Det framgår av en analys. Aktien stängde på 5,17 euro i Helsingfors och på 52,69 kr i Stockholm på torsdagen. Efter en dryg timmes handel på fredagen var aktien ned 2 procent och bytte händer till strax över 5 euro i Helsingfors.
Även Deutsche Bank höjer riktkursen för Nokia, till 5,80 euro från 5,20 euro. Rekommendationen köp upprepas. Det framgår av ett marknadsbrev.
Kepler Cheuvreux höjer också riktkursen för Nokia, till 6,00 euro från 5,00 euro. Rekommendationen köp upprepas. Det framgår av ett morgonbrev från banken.
UBS har höjt sin riktkurs för Nokia till 6,00 euro från 5,20 euro. Rekommendationen köp upprepas. Det framgår av en analys.
Nordea Markets höjer riktkursen för Novo Nordisk till 610 danska kr från 556 danska kr. Rekommendationen köp upprepas. Det framgår av en analys. Aktien stängde på 571,90 danska kr på torsdagen i Köpenhamn.
Arctic Securities höjer riktkursen för Lundin Energy till 310 kr från 280 kr. Rekommendationen köp upprepas. Det framgår av en analys. Aktien stängde på 271 kr på torsdagen.
Pareto höjer riktkursen för Swedencare med 10 kr till 150 kr efter torsdagens delårsrapport. Köprekommendationen kvarstår. Det framgår av ett marknadsbrev. Aktien stängde på 133,50 kr i fredagens handel.
Nordea Markets sänker riktkursen för Millicom till 435 kr från 440 kr. Rekommendationen köp upprepas. Det framgår av en analys. Aktien stängde på 344,40 kr på torsdagen efter att ha kommit med delårsrapport.
Handelsbanken Capital Markets höjer sin rekommendation för DSV Panalpina till köp från behåll. Riktkursen höjs till 1.675 från 1.625 danska kr. Det framgår av en uppdatering från banken. I den inledande handeln på fredagen var aktien ned 1 procent till 1.488 danska kr i Köpenhamn.