”Sänkningen görs som en anpassning till ett förändrat ränteläge”, framhåller den svenska storbanken.
I förra veckan skrev Dagens Industri (DI) att Handelsbanken med 7,5 procent hade högst kalkylränta på svensk bolånemarknad. Banken angav då att den såg över detta.
Skandia meddelade i förra veckan om en sänkning till 6 procent. Redan inför förra sommaren sänkte SEB och SBAB kalkylräntan till 6 procent. Enligt DI har även Swedbank och Länsförsäkringar 6 procent i sina kalkyler.
Niklas Magnusson, pressansvarig på SEB, angav för DI att sänkningen i april i fjol gjordes till följd av bankens ”långsiktiga bedömningar av räntemiljön och bolåneräntorna”.
Nordea samt Danske Bank har 7 procent i kalkylränta, enligt Di:s genomgång från den 26 maj.
Kalkylräntan används i bankers ”kvar att leva på”-kalkyler (”KALP”), det vill säga vilken ränta som en låntagare ska klara av och ändå ha pengar över till sådant som mat och kläder utöver boendekostnader.
Utöver KALP-kalkylen kan skuldkvotstak i förhållande till bruttoinkomst begränsa hushållens lånemöjligheter.