Garo redovisar ett resultat efter skatt på 26,0 miljoner kronor för det fjärde kvartalet 2017 (21,7). Resultatet per aktie uppgick till 2:60 kronor (2:17).
Nettoomsättningen uppgick till 238 miljoner kronor (201), motsvarande en ökning med 19 procent.
En utdelning om 4:00 kronor per aktie föreslås för helåret 2017 (2:85).
Ser positivt på 2018
Garo ser positivt på marknadsförutsättningarna för 2018. Det skriver bolagets vd sedan i höstas, Carl-Johan Dalin, i rapporten för det fjärde kvartalet.
”Byggmarknaden är fortsatt god i Sverige och vi ser sammantaget en fortsatt hög aktivitet i våra övriga marknader. För produktområde Ladd ser vi en fortsatt stark utveckling och utbyggnad av laddinfrastruktur i samtliga marknader”, skriver han vidare.
Garos omsättning uppgick till 238 miljoner kronor fjärde kvartalet, motsvarande en total ökning om 19 procent och en organisk tillväxt om 13 procent – i linje med tillväxttakten tidigare under året.
Samtidigt som omsättningen växte låg rörelseresultatet i det fjärde kvartalet på ungefär samma nivå som fjärde kvartalet 2016. Rörelsemarginalen minskade därmed till 13,0 procent (15,1).
”Rörelsemarginalen minskade som ett resultat av satsningar på en förstärkt produkt- och marknadsorganisation samt utökade marknadsaktiviteter i koncernen. Bolaget har också haft initiala kostnader i Polen för utbyggnad av produktionen och upplärning av nyanställd personal i syfte att utöka produktionskapaciteten”, skriver bolaget i rapporten.
Styrelsen föreslår att utdelningen höjs till 4:00 från 2:85 kronor per aktie, motsvarande nästan 47 procent av nettoresultatet per aktie 2017. Bolagets utdelningspolicy säger att cirka 50 procent ska delas ut. Förslaget innebär en direktavkastning på cirka 2,3 procent.