30 procent borta. Medicinteknikbolaget Elos omsättning rasar.
medicinteknikföretaget Elos som bland annat tillverkar tandimplantat till Astra Tech kom med en svag niomånadersrapport. Omsättningen minskade med drygt 30 procent och vinsten närmast utraderades från 7 till 0,8 miljoner kronor under det senaste kvartalet. Det var ett oväntat stort fall både för aktiemarknad och bolagsledning.
Många företag på börsen har råkat ut för så stora omsättningsminskningar, men med tanke på att medicinteknik ska vara en relativt konjunkturokänslig bransch var tappet lite oroväckande.
Oroväckande är också bolagets nettoskuldsättning som efter ett företagsförvärv i Danmark 2006 uppgår till 243 miljoner kronor eller 130 procent av eget kapital och 60 procent av omsättningen.
Lägger man nettoskuldsättningen till börsvärdet värderas Elos till 440 miljoner kronor. Det är precis vad bolaget omsätter på årsbasis och då krävs det antingen att bolaget växer snabbt (plus 10 procent) eller har en marginal på uppåt 15 procent.
Ingen av dessa två parametrar var Elos i närheten av i rapporten.
Rådet blir därför sälj fram till dess vi får se en klar rörelsemarginal- och omsättningsförbättring.
Klicka på + för större tabell