Aktier DNB:s norska modellportfölj har precis som världens börser haft en tuff vecka. Nu gör banken en del ändringar och tar in ett it-bolag medan ett rederi får lämna.

Den norska portföljen sjönk 8,3 procent förra veckan samtidigt som Oslobörsen föll 5,8 procent. Det var den största veckonedgången sedan pandemin, skriver DNB i veckorapporten. Ett fallande oljepris satte press på energiaktier och portföljbolag som Aker BP, Subsea 7 och Equinor föll tvåsiffrigt.

”Brist på defensiv tillväxtexponering var en svaghet i portföljen förra veckan. För att rätta till det tar vi in it-bolaget Atea. Det gör portföljen mer diversifierad och vi anser att aktien är attraktivt värderad med ett p/e på 14x och en direktavkastning på 5,6 procent”, skriver DNB.

När det gäller rederiet Golden Ocean får aktien lämna portföljen.

”Torrbulkraterna är tredubblade från botten av februari men planade ut i förra veckan så vi tar hem vinsten”, skriver DNB.

DNB:s portfölj består nu av Aker BP, Atea, Equinor, Europris, Mowi, Norske Skog, Sparebank1 SR-bank och Subsea 7.