Aktietips Installations- och servicebolaget Bravida, är lite av en missförstådd pengamaskin. Det skriver Dagens Industri i analysen "Veckans aktie" i måndagens utgåva av tidningen där rekommendationen blir köp.

”Starkt kassaflöde, låg skuldsättning och inte särskilt konjunkturkänsligt – stabila Bravida är värd en plats i portföljen”, skriver DI.

Kursfallet på 22 procent i år har sänkt värderingen från p/e 24 i fjol till 17 på årets förväntade vinst, skriver Dagens Industri som samtidigt räknar med att vinsten per aktie ökar 20 öre till 5:80 kronor i år och till 6:90 nästa år.

”Värderas aktien i linje med snittet de senaste fem åren, får vi en uppsida på 23 procent och en riktkurs på 120 kronor”, enligt analysen.