Analys Deutsche Bank höjer riktkursen för SSAB till 63 kr från 59 kr. Rekommendationen behåll upprepas. Det framgår av ett marknadsbrev.

Banken förväntar sig, avseende det första kvartalet i år, att starkare, realiserade marginaler inom affärsområdet Americas till stor del kommer att motverka den negativa påverkan från SSAB:s oplanerade produktionsstopp vid anläggningen Raahe i Finland. Produktionsstoppet bedöms ha en negativ resultateffekt om 600 miljoner kr för affärsområdet SSAB Europe och meddelades om till marknaden i februari i år.

Givet SSAB:s exponering mot den amerikanska stålmarknaden gynnas bolaget av de starka medvindarna som ses på stålmarknaden i kölvattnet av konflikten mellan Ryssland och Ukraina, noterar Deutsche Bank.

B-aktien stängde på 59,52 kr föregående handelsdag.