STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Rederiet Concordia redovisar ett rörelseresultat på 174 miljoner kronor för det fjärde kvartalet 2022 (-290).
Ebitda-resultatet blev 204 miljoner kronor (36,6).
Resultatförbättringen jämfört med motsvarande kvartal föregående år är huvudsakligen en konsekvens av fartygsförsäljningar samt lägre räntekostnader i takt med minskade lån, skriver bolaget i rapporten.
Nettoomsättningen uppgick till 263 miljoner kronor (151).
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för helåret 2022 (0).
"Hur tankmarknaden ska utvecklas framåt är som vanligt svårt att säga med bestämdhet. 2022 slutade med något svagare rater och 2023 har inletts på samma sätt", skriver vd Erik Lewenhaupt.
För en fortsatt stark marknad talar ytterligare sanktioner mot ryska petroleumprodukter. Efterfrågan på olja spås av IEA dessutom hamna på rekordtillväxt 2023. På utbudssidan är orderboken för tankfartyg fortsatt låg vilket väntas medföra fortsatt låg nettotillväxt framöver, skriver vd.