Riktkursen justeras till 245 kronor (240), vilket Nyhetsbyrån Direkt rapporterade om tidigare på tisdagen.
”Aktien är ned cirka 30 procent sedan toppen förra sommaren och vi anser att värderingen ser mer attraktiv ut igen”, uppger Carnegie angående rekommendationshöjningen.
Banken uppger sig vara optimistisk kring den senaste tidens lanseringar i Thailand och Israel, och ser positiva tecken kring antalet nya användare i exempelvis Brasilien i första kvartalet.
”Företaget saknar inte konkurrens, men har en stark marknadsposition och vi tror att lyssna-hur-mycket-du-vill-modellen är här för att stanna”, resonerar Carnegie vidare.
Likt en rad tillväxtbolag har Storytels aktie sjunkit rejält på tisdagsbörsen. Efter 15-tiden var Storytel ned 5 procent till 201 kronor, rekommendationshöjningen till trots.