Privata Affärer har tidigare pekat ut just Bure som en av börsens bästa stockpickers. Aktien har haft en fantastisk utveckling under senare år – långt bättre än index – och det beror framför allt på bolagets stora positioner i Mycronic och Vitrolife.
Under första halvåret var det Vitrolife som steg kraftigt medan Mycronic tappade, men det har det sistnämnda bolaget tagit igen med besked efter halvårsskiftet i samband med att bolaget lämnade en mycket stark rapport med en överraskande stor orderingång. Och Mycronic steg med som mest över 40 procent och drog med sig Bures kurs uppåt till all-time-high över 90 kr.
Mycronics kurs har därefter sjunkit tillbaka något, men bolagets framgångar har fått analytikerna att kraftigt höja sina riktkurser. Analsyfirman Remium har till exempel en riktkurs på 120 kr, vilket ger en potential på cirka 25 procent i dagsläget.
Övriga investeringar i Bure är alla mindre än 5 procent av substansvärdet och är i första hand noterade aktier i Medcap, Cavotec och Xvivo. Dessutom finns också den färskaste investeringen i form av nyintroducerade auktionsbolaget Lauritz.com där Bure ser en intressant framtid och som breddar bolagets portfölj mot onlinehandel.
Men detta är nu historia – frågan är om Bure fortsätter att vara en vinnare? Helt klart är att både Mycronic och Vitrolife är bra tillväxtbolag även om värderingarna nu börjar se relativt höga ut. Hittills har dock Bures ledning visat sig hantera sin portfölj på ett framsynt sätt som givit aktieägarna en mycket god avkastning – och det är den förmågan som framför allt stöttar en placering i bolaget.
Dessutom bör det finnas ett intresse från aktiemarknaden för den rabatt som fortfarande finns i bolaget. Med en allt större del av substansvärdet i noterade bolag blir osäkerheten mindre i en investering och räknat på gårdagens kurser var substansvärdet över 104 kr per aktie, vilket innebär en substansrabatt på 14 procent. Med Bures fina kurshistorik bör denna rabatt kunna minska avsevärt – det har hänt förr när förvaltningsbolag visat på goda resultat under en längre tid.
Med en stark balansräkning finns det också goda möjligheter till nya aktieköp plus att lämna en växande utdelning. I år fick ägarna 1 kr plus 1 kr i extrautdelning – det bör kunna bli något bättre 2017 med tanke på Bures historia att främja aktieägarvärdet.