”De har kontaktat flera investmentbanker för att få hjälp med en notering”, säger en källa till Breakit.
Enligt uppgifterna hoppas ägarna på en värdering om 6 miljarder kronor vid en notering. Henrik Persson, Pierre Siri och det amerikanska riskkapitalbolaget General Atlantic finns bland Hemnets ägare numera.
Hemnets ordförande Håkan Erixon säger till Breakit att det inte har fattats några beslutat om börsintroduktion.
”Vår ambition har alltid varit att uppfylla kraven på ett börsnoterat företag eftersom att vi anser att det är det bästa sättet att leda och styra ett företag av Hemnets storlek och betydelse, samtidigt som det ger bolagets aktieägare mest flexibilitet”, säger Håkan Erixon.
Det börsnoterade bolaget VNV Global äger 6 procent av aktierna i Hemnet, en post som värderades till 28,5 miljoner dollar i slutet av september. Det motsvarar en värdering av hela bolaget på cirka 4,1 miljarder kronor.
VNV Globals ägande går via Ysaphis S.A. och Sprints Capital Rob R Partners S.A.