Stora höjningar av borättsavgifterna

Publicerad 2016-09-22 09:32

Borätter Avgifterna i svenska bostadsrättsföreningar steg med i snitt 1,5 procent under 2015. Men många föreningar höjde avgiften med runt 20 procent, vilket slår hårt på slutpriserna när lägenheter säljs.

En hög årsavgift behöver inte betyda att en bostadsrättsförening är illa skött. Ofta beror det i stället på att föreningen historiskt haft en stor kostnadsmassa och höga lån. Om det dessutom saknas externa intäkter i form av lokalhyror kan avgiften behöva sättas ganska högt.

– En vanlig orsak till att en förening höjer sina årsavgifter är att den står inför stora underhåll och reparationer på fastigheten, som stambyte eller takrenovering. Men det kan också handla om att föreningen har förlorat en viktig hyresgäst för lokaler eller att kommunen har ökat kostnaden för en tomträtt, säger Hampus Dahlstedt, vd för allabrf.se som är landets största databas med ekonomisk information om cirka 29 500 bostadsrättsföreningar.

De senaste åren har bolaget gjort olika undersökningar om föreningsekonomi som visar på ett samband mellan föreningens avgiftsnivå och individuella priser på lägenheter.

– Om föreningen höjer eller sänker avgifterna slår det direkt på slutpriserna. Det är därför viktigt att förstå lite mer om föreningens ekonomi för att kunna förutspå en avgiftsförändring och ligga steget före, säger Hampus Dahlstedt.

Av de bostadsrättsföreningar som höjde mest under 2015 finns tre i Stockholm, en i Göteborg och en i Trosa. Största ökningen av alla hade BRF Kumlet 18 i Stockholm som dubblade sin månadsavgift. Det största skälet till det är att föreningen under 2014 hade en extremt låg årsavgift, 69 kr per kvadratmeter.

Men det finns även bostadsrättsföreningar som sänker avgifterna. BRF Hasselbladska Huset i Göteborg sänkte avgiften med hela 36 procent mellan 2014 och 2015. Därefter på sänkningslistan följer fyra föreningar i Stockholm som sänkte med mellan 30 och 20 procent.

– Minskning av årsavgifter beror ofta på att föreningen har lyckats förhandla om ofördelaktiga avtal eller att den har sålt av tillgångar, exempelvis råvind, hyreslägenheter eller lokaler, säger Hampus Dahlstedt.

Foto: istockphoto
Pandemin
KI: Synnerligen djup lågkonjunktur"BNP ned 3,2 procent i år"
Foto: istockphoto
Pandemin
Sifo: 10 procent av svenskarna saknar buffert"25 procent kan tvingas flytta om krisen vara i ett år"
Analyser
Här är onsdagens färska köprekar
Aktier
Här är skräckmånadens bästa och sämsta aktier
Foto: Shutterstock
Aktier
Tre nya aktier i Paretos portfölj
Börsen
Bred nedgång på börsen
Aktie
Nordea skjuter upp utdelningsbeslutet
Pandemin
Skistar stänger ned i SverigeSälen, Vemdalen och Åre stängs på måndag
Aktie
Hexagon avvaktar med utdelningen
Foto: istockphoto
Asien
Blandat på Asiens börser
Affär
Nyfosa pausar miljardköp från SBBAffär värd 8 miljarder
Foto: AP/TT
Wall Street
Wall Street under nollstrecket
Pandemin
Blackrocks vd: Enorma möjligheter på dagens marknad"Ekonomin kommer att återhämta sig"
Foto: Shutterstock
Korttidspermittering
Så påverkas din ekonomi av korttidspermitteringBeviljad semester gäller även om din resa ställs in
Foto: Henrik Montgomery/TT
Pandemin
Handelsbanken spår största BNP-fallet sedan andra världskrigetBopriserna faller 10 procent och inflationen mot noll
Pandemin
Andersson: Mycket allvarligt läge i världsekonomin och svensk ekonomiSpår arbetslöshet 9 procent och BNP minus 4 procent
Foto: istockphoto
Aktier
Swedbank stuvar om bland sektorfavoriternaFyra nya aktier tar plats
31/3
Trading Direkt: Gann Wheel, Short Squeeze och norska kronan
Foto: istockphoto
Sektor
Ålandsbanken: 2020 ett förlorat år i Norden"Nordea och DNB har starkaste positionerna"
Foto: istockphoto
Analyser
Här är tisdagens färska köprekar
Aktier
Så handlade privatspararna i börskaoset”En missräkning på kort sikt”
Foto: Allis Nettréus/SvD/TT
Pandemin
Landeborn: Största kurssvängningarna bakom ossMen lågkonjunkturen blir djup
Fonder
Spiltan återöppnar räntefonder
Bostad
Hemnet: Byggts upp ett rekordutbud av bostadsrätter
Foto: Thommy Tengborg/TT
Pandemin
Regeringen förstärker a-kassan