Stora höjningar av borättsavgifterna

Publicerad 2016-09-22 09:32

Borätter Avgifterna i svenska bostadsrättsföreningar steg med i snitt 1,5 procent under 2015. Men många föreningar höjde avgiften med runt 20 procent, vilket slår hårt på slutpriserna när lägenheter säljs.

En hög årsavgift behöver inte betyda att en bostadsrättsförening är illa skött. Ofta beror det i stället på att föreningen historiskt haft en stor kostnadsmassa och höga lån. Om det dessutom saknas externa intäkter i form av lokalhyror kan avgiften behöva sättas ganska högt.

– En vanlig orsak till att en förening höjer sina årsavgifter är att den står inför stora underhåll och reparationer på fastigheten, som stambyte eller takrenovering. Men det kan också handla om att föreningen har förlorat en viktig hyresgäst för lokaler eller att kommunen har ökat kostnaden för en tomträtt, säger Hampus Dahlstedt, vd för allabrf.se som är landets största databas med ekonomisk information om cirka 29 500 bostadsrättsföreningar.

De senaste åren har bolaget gjort olika undersökningar om föreningsekonomi som visar på ett samband mellan föreningens avgiftsnivå och individuella priser på lägenheter.

– Om föreningen höjer eller sänker avgifterna slår det direkt på slutpriserna. Det är därför viktigt att förstå lite mer om föreningens ekonomi för att kunna förutspå en avgiftsförändring och ligga steget före, säger Hampus Dahlstedt.

Av de bostadsrättsföreningar som höjde mest under 2015 finns tre i Stockholm, en i Göteborg och en i Trosa. Största ökningen av alla hade BRF Kumlet 18 i Stockholm som dubblade sin månadsavgift. Det största skälet till det är att föreningen under 2014 hade en extremt låg årsavgift, 69 kr per kvadratmeter.

Men det finns även bostadsrättsföreningar som sänker avgifterna. BRF Hasselbladska Huset i Göteborg sänkte avgiften med hela 36 procent mellan 2014 och 2015. Därefter på sänkningslistan följer fyra föreningar i Stockholm som sänkte med mellan 30 och 20 procent.

– Minskning av årsavgifter beror ofta på att föreningen har lyckats förhandla om ofördelaktiga avtal eller att den har sålt av tillgångar, exempelvis råvind, hyreslägenheter eller lokaler, säger Hampus Dahlstedt.

Bostad
Handelsbanken: Sidledes utveckling på bostadsmarknaden framöverSer en "gradvis stabilisering" på marknaden
Kommentar
"ICA vinner på statsbudgeten"
Börsen
Nedåt på Stockholmsbörsen
Foto: istockphoto
Analyser
Här är torsdagens färska aktieanalyser
Foto: Morgan Ekner/istockphoto
Aktiechatt
Fredag kl 10: Aktiechatt med Marcus Hernhag
ECB
ECB lämnar räntan oförändradHöjer tidigast efter sommaren
Aktie
Ngex lyfter efter avknoppningsbesked
Sektor
Paretos favoriter bland svenska oljebolagen
Sektor
Vinstvarning från Metsä Board sänker sektornMassa- och pappersbolag faller på bred front
Pension
Riksrevisionen ser brister i premiepensionssystemetIndexfonder hade gett högre avkastning
Aktie
SEB-aktien faller efter ny kostnadsguidning
Aktietips
Tre aktier för vinterportföljen
Skatt
Skattetips för företagare inför årsskiftet
Budget
Riksdagen sa ja till M/KD-budget
Aktier
Här är Keplers aktiefavoriter inför 2019Och några aktier du bör undvika
Kommentar
ABB en given vinnare om affären går i lås
Foto: Janerik Henriksson/TT
Analys
ABG: Skanska lågt värderat
Foto: Anders Wiklund/TT
Inflation
Inflationen lägre än Riksbankens prognosKan stoppa räntehöjning
Aktier
Hernhag: En brokig skara uppköpskandidater
Bostad
Andelen misslyckade bostadsaffärer minskar
Bolån
Snitträntorna på bolån fortsätter att sjunka
Analys
"Autolivs marknadsposition motiverar premievärdering"
Foto: Frederik Sandberg/TT
Budget
Så påverkas din plånbok av M/KD-budgetenVäntas gå igenom på onsdag
Analys
UBS: Tillväxtpotentialen återspeglas inte i Atlas aktiekurs
Skatt
Skattetips för inkomster och avdrag inför årsskiftet
Aktie
Stort insiderköp i Nyfosa
Aktie
Rekonstruktören: Potential i Starbreeze men åtgärder krävs