Meda redovisar ett ebitda-resultat på 993 miljoner kronor för det andra kvartalet 2014.Det framgår av delårsrapporten.
Förväntningarna låg på ett ebitda-resultat om 1.053 miljoner kronor, enligt SME Direkts prognossammanställning.
Medas omsättning under kvartalet landade på 3.477 miljoner kronor, jämfört med förväntade 3.541 miljoner kronor.
Sänker prognos för organisk tillväxt
Läkemedelsbolaget Meda spår att bolagets försäljning för helåret 2014 kommer att uppgå till cirka 15 miljarder kronor.
Prognosen förutsätter att det nyliga förvärvet av Rottapharm slutförs i början av oktober.
Den nya försäljningsprognosen motsvarar en organisk tillväxt på 2-3 procent för helåret 2014.
Meda tidigare försäljningsprognos var att den organiska tillväxten skulle ligga i nivå med 2013 då den var 4 procent.
Under årets sex första månader har den organiska tillväxten uppgått till 4 procent.
Meda spår vidare i onsdagens rapport att ebitda-marginalen kommer att ligga i linje med fjolårets 28,5 procent. Den prognosen inkluderar Rottapharm, men exkluderar integrationskostnader och övriga transaktionskostnader.
Tidigare har Meda spått att bolaget skulle förbättra ebitda-marginalen under 2014 jämfört med 2013.
Vände till negativ tillväxt i USA
Medas organiska försäljning i USA minskade med 2 procent i det andra kvartalet.
Det var ”svagt” enligt bolagets vd Jörg-Thomas Dierks som pekar på att allergiläkemedlet Astepro har försvagats av konkurrens från generika under kvartalet.
”Detta kunde inte uppvägas av den positiva utvecklingen för Dymista”, konstaterar han.
Dymista är också ett läkemedel mot allergi. Det relativt nya läkemedlet stärkte sin ställning på den amerikanska marknaden, skriver Meda och tillägger att allergisäsongen i USA var svagare än i fjol.
Försäljningen i USA uppgick till 1.247 miljoner kronor under det första halvåret, motsvarande 18 procent av bolagets totala omsättning.
Utvecklingen under första halvåret motsvarade en organisk tillväxt på 6 procent, trots att den alltså var negativ under andra kvartalet. I det första kvartalet redovisade Meda en organisk tillväxt på 14 procent i USA.