Detta efter kinesisk BNP-statistik som visade på den svagaste tillväxten på sex kvartal, 7,3 procent, och strax under det årliga tillväxtmålet. BNP-komponenter som underträffade prognoser var industriproduktion och investeringar i anläggningstillgångar.
BNP-ökningen var dock bra så tillvida att den överträffade förväntningarna, men inte tillräckligt mycket för att ta loven av förhoppningar om ökade penningpolitiska stimulanser.
”Investerarna är något mer positiva efter statistiken. Det stora är avsaknaden av riktigt negativa nyheter, och det finns en chans att Kina aviserar stimulansåtgärder inom de närmaste veckorna”, sade Peter Esho, Sydneybaserad analyschef vid Invast Securities, till Bloomberg News.
Japanska Topixindex steg med det mesta på sju veckor. Guldpriset backade som ett tecken på ökad riskaptit, trots en eskalerande geopolitisk spänning i Ukraina, där staten på tisdagen återerövrade en flygplats och några regeringsbyggnader från proryska separatister.
På bolagsnivå steg bland annat Softbank, teleoperatören som äger cirka 37 procent av e-handlaren Alibaba, med drygt 8 procent. Softbank var därmed Topix- och Nikkeiindexens främsta draglok. Bakom uppgången fanns en rapport från Alibaba, som är på väg mot notering, som visade på ökande vinster för femte kvartalet i rad. Även delägaren Yahoo steg kraftigt i New York på tisdagen.
Marknadstemperatur klockan 07:30
==============================================================
kl 6:30 kl 7:30 kl 12:35 Sedan 31/12
MSCI Asia Apex 50 +0,5% +0,6% – +0,4%
Nikkei 225 +2,5% +2,7% – -11,8%
Hongkong Hang Seng +0,6% +0,7% – -2,1%
Kinas Shanghai Comp +0,3% +0,3% – -0,4%
Kinas Shenzhen Comp +0,0% +0,0% – +2,7%
Taiwan Taiex +0,0% +0,6% – +4,1%
Sydkorea Kospi +0,1% +0,1% – -0,8%
Indien BSE Sensex 30 +0,1% +0,0% – +6,2%
Singapore Straits +0,2% +0,2% – +2,7%
Australia S&P/ASX200 +0,6% +0,6% – +1,3%