Rutger Arnhult som nu är styrelseordförande i Castellum säger vidare att han ”aldrig” kommer att vara vd i något bolag på det sättet igen och att han i över ett år har umgåtts med tanken på att kliva av den operativa delen.
Castellums vd Henrik Saxborn meddelade i april att han avgår som vd för Castellum efter många år på posten. Sökandet efter en efterträdare pågår som bäst. Enligt styrelseordförande Rutger Arnhult sker sökandet brett och kandidater kan finnas utanför fastighetsbranschen.
”Det är ett häftigt jobb, och det är inte säkert att alla inser att de kan vara kandidat. Det är väldigt lätt att man tänker att man måste vara från branschen, men så tänker inte vi”, säger han till tidningen.