Carnegie menar att svårigheterna kommer att bestå och har sänkt rekommendationen till sälj, medan Danske Bank går i motsatt riktning och har höjt rekommendationen två steg till köp. SEB har också höjt.
Swecos aktie föll närmare 12 procent efter torsdagens rapport som var svagare än analytikerna i Infronts konsensusförväntan. Bolaget flaggade redan i rapporten för det tredje kvartalet för en nedskrivning i Tyskland efter en översyn av affärsområdet som dragits med problem en tid.
Danske Bank menar att det svaga resultatet till större delen är hänförligt till just Tyskland, men även Storbritannien. Banken konstaterar dock att dessa marknader endast stod för 13 procent av gruppens omsättning i det fjärde kvartalet.
Å andra sida var marginalerna på bolagets största marknad, Sverige, rekordhöga – enligt Danske Bank en ”indikation på vart de europeiska marknaderna kan vara på väg”, och rekommendationen höjs alltså i två steg från sälj till köp samtidigt som riktkursen höjs till 147 kronor (110).
SEB Equity Research skriver i sin analys med rubriken ”Endast i mörkret kan du se stjärnorna” att bolagets helår var stabilt men att det fjärde kvartalet slutade med något dämpade utsikter i det korta perspektivet.
”Dock, med förväntningarna nollställda och med det långsiktiga caset intakt, anser vi att risk i förhållande till avkastning har förbättrats betydligt”, skriver SEB och konstaterar att fem av bolagets åtta affärsområden förbättrade marginalerna under helåret, och banken räknar med att Sweco kommer att kunna kompensera för kortsiktig efterfrågemotvind med strikt kostnadskontroll.
SEB sätter efter rapporten en köpstämpel (behåll), dock med sänkt riktkurs till 148 kronor från 158.
Carnegie håller dock inte med kollegorna på Danske Bank och SEB och sänker sin prognos för den justerade vinsten per aktie för 2021 och 2022 med 5-6 procent i huvudsak som en följd av mer negativa utsikter för Norge, Storbritannien och Tyskland.
”Värderingen är fortfarande hög och svagheten kommer att bestå under ytterligare några kvartal”, skriver Carnegie som sänker rekommendationen till behåll (köp) med ny riktkurs 135 (170).
Samtliga förändringar av rekommendationer och riktkurser är rapporterade av Nyhetsbyrån Direkt tidigare på fredagen.
Aktien revanscherade sig något på fredagen efter torsdagens fall, och var efter en timmes handel upp 3 procent till 131 kronor.