torsdag21 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Senaten sade ja till höjt skuldtak

Publicerad: 2 juni 2023, 05:21

Foto: J David Ake /AP-TT

Den amerikanska kongressens senat röstade tidigt på fredagsmorgonen, svensk tid, med röstsiffrorna 63-36 för överenskommelsen om att höja skuldtaket. Det rapporterar amerikanska medier.


Nyhetsbyrån Direkt


Bloomberg News konstaterar att beskedet innebär att en amerikansk betalningsinställelse (default) därmed undviks, och att dramat som hotat leda till en global finanskris är över.

Nu skickas lagförslaget till president Joe Biden för underskrift.

USA:s finansminister Janet Yellen har pekat ut den 5 juni som dagen då regeringens pengar för att betala räkningarna tar slut.

Enligt förslaget suspenderas skuldtaket på 31.400 miljarder dollar i två år samtidigt som de federala utgifterna skärs ned.

President Biden sade i en kommentar efter senatens omröstning att skuldtaksavtalet är en stor seger för USA:s ekonomi och det amerikanska folket. Han tillade att han ser fram emot att signera lagförslaget så snart som möjligt och tala direkt till landets befolkning på fredagen.

Dela artikeln:

Prenumerera på vårt kostnadsfria nyhetsbrev

Prenumerera