Nyheter
Första nya USA-reaktorerna på 30 år
Publicerad: 9 april 2008, 06:10
Westinghouse Electric, dotterbolag till japanska Toshiba, offentliggjorde på tisdagen ett avtal om att bygga två nya kärnkraftsreaktorer i den amerikanska delstaten Georgia.
Marcus Hernhag
Det blir de första nya kärnkraftsreaktorerna i USA på 30 år. Efter kärnkraftsolyckan vid Three Mile Island 1979 stoppades i praktiken utbyggnaden av kärnkraft i USA.
De två nya reaktorerna ska byggas vid ett kärnkraftverk nära Augusta, Georgia, där det tidigare finns två reaktorer igång. De byggs på uppdrag av energiföretaget Georgia Power.
Westinhouses vd Steve Tritch beskrev uppgörelsen som bevis på att ”kärnkraftens pånyttfödelse har passerat planeringsstadiet”. De två AP1000-reaktorerna kommer att få en kapacitet på 1 100 megawatt och ska enligt planerna stå klara 2016 respektive 2017. De ekonomiska aspekterna av uppgörelsen offentliggjordes inte.
(TT)