Nyheter
Billerud vinstvarnar
Publicerad: 16 december 2008, 11:21
Skogsindustriföretaget Billerud kommer att stoppa all produktion av vitt och brunt säckpapper i Skärblacka och Karlsborg 22 december–7 januari. Resultatet för fjärde kvartalet blir avsevärt lägre än vad bolaget tidigare bedömt.
”Den sammantagna effekten av produktionsbegränsningar och priserosion kommer att för fjärde kvartalet 2008 medföra ett negativt och avsevärt lägre resultat än vad bolaget tidigare bedömt”, skriver Billerud i ett pressmeddelande.
Stora lager och kraftigt minskat byggande i Sydeuropa har inneburit att efterfrågan på säckpapper rasat enligt Billerud.
”Vi bedömer att en fortsatt produktion leder till en priserosion på marknaden som inte på något sätt gagnar oss varför vi väljer att stå stilla. I en processindustri som vår får dock produktionsbegränsningar av denna magnitud betydande konsekvens för lönsamheten på kort sikt”, skriver vd Per Lindberg i en kommentar.
TT