I en debattartikel i Göteborgsposten berättar finansminister Anders Borg (M) och miljöminister Andreas Carlgren (C) om de nya reglerna kring miljöbilar.
Nästa år avskaffas miljösubventionerna för flera vanliga tjänstebilar. För att få ett miljösubventionerat förmånsvärde krävs att bilen är gasdriven eller är en laddningsbar elbil.
I dagsläget har hybridbilar och gasbilar en nedsättning av förmånsvärdet med 40 procent medan etanolbilar har en nedsättning på 20 procent.
2012 och 2013 blir det ingen nedsättning alls om bilen inte drivs av gas eller är en laddningsbar elbil. Därmed åker populära Toyota Prius ut i kylan. Lite rabatt blir det ändå eftersom förmånsvärdet ska baseras på motsvarande bensindriven bil.
Borg och Carlgren skriver att ”fordonstekniken för hybrider och etanolbilar har nått en mognad och syftet att stimulera introduktionen av mer miljövänliga bilar är uppfyllt för dessa bilar. Därför fortsätter inte subventionerna av dessa tekniker”.
Samtidigt är detta bara en temporär lösning. 2014 blir det nya regler kring miljöbilar. Vad det blir återstår att se.
MAGNUS GUSTAVSSON, PRIVATA AFFÄRER