Privata Affärer nummer 5 Prenumerera Läs Online
Privata Affärer nummer 5
Prenumerera
Läs Online
Placeringsguidennummer 5 Prenumerera Läs Online
Placeringsguidennummer 5
Nyheter Facebook har förvärvat Face.com, ett bolag som skapat lösningar för ansiktsidentifiering.
Det rapporterar Bloomberg News.Villkoren för affären avslöjades inte.Facebook steg 4,7 procent till 31:41 dollar i New York på måndagskvällen, vilket summerar till en 15-procentig uppgång på tre dagar. Aktien noteras dock fortfarande 17 procent lägre än börsintroduktionspriset på 38 dollar.
Chatt Lundin Petroleum var en av många aktier som Privata Affärers Marcus Hernhag tipsade om i fredagens chatt med läsarna.
Bostad Köparna är inte sena med att slå till på objekt kring storstadsområden. Vi har listan över kommuner, där villorna ryker snabbast från marknaden.
Börsen Stockholmsbörsen slutade veckan på den högsta nivån sedan oktober 2007. På makronivå gladde bland annat stark amerikansk statistik, och på hemmafronten Volvo.
Insiders Aktiviteten bland börsens insiders har ökat markant efter rapportperioden. Flera insiders i storbolag har passat på att genomföra både köp- och säljtransaktioner.
Pension Inaktiva premiepensionssparare riskerar att förlora hundratusentals kronor vid en börskrasch. Därför bör det statliga soffliggaralternativet AP7 Såfa bytas ut mot en traditionell försäkring, menar Skandia.
Pension En majoritet av svenskarna är osäkra på eller vet inte alls vad en traditionell pensionsförsäkring är för något. Det visar en undersökning beställd av AMF.
Aktier Guldgruvebolaget Nordic Mines stiger brant på Stockholmsbörsen efter att ha presenterat nyheter på fredagsmorgonen.
Fonder Svenska sparare kör nu rakt in i japansk bubbla. Det menar Avanzas Claes Hemberg som råder spararna att dumpa allt vad Japan heter.
Rapport Såväl omsättning som resultat sjunker för klädbolaget i första kvartalet. Bolagets vd är missnöjd med hur verksamheten i Kina fungerar.
Asien Enligt medieuppgifter kommer Japans premiärminister Shinzo Abe senare under fredagen att presentera åtgärder för att få fart på tillväxten.
Råvaror Oljan visar en blandad utveckling med små nettorörelser medan basmetallerna överlag är upp på fredagen.
USA De ledande amerikanska indexen handlades länge sidledes på torsdagen, men stängde lägre efter statistik som väckte tvivel kring den ekonomiska återhämtningen i USA.
Fonder Stark trend på Bombaybörsen har lyft Indienfonderna från minus till plus. Som många gånger förut är landets politik i fokus när marknaden nu blickar framåt.
Kommentar Efter mobiloperatören 3:s invit till Tele2 ryktas det om en sammanslagning mellan bolagen. Men aktieägarna ska inte hoppas på för mycket.
Fonder Under maj månad lanserar Tundra inte mindre än två nya fonder. Bland annat en ny Afrikafond som helt kommer att strunta i kontinentens mest välutvecklade marknad.
Pension I början av nästa vecka sätter Pensionsmyndigheten in flera miljarder kr till spararna. Pengar som kommer från arvsvinster och fondrabatter.
Bank Norrländska företag får betala betydligt högre ränta på checkkrediter än företag i andra delar av landet. Dessutom är räntan generellt sett högre för småföretag än större företag. Företagarna kallar det för diskriminering.
Bostad Bostadsrättsmarknaden som pekat uppåt hittills i år visar svagt negativ trend i april, enligt Mäklarstatistik. Samtidigt står villapriserna stilla.
Aktietips Om sparprogrammet faller väl ut kan marginalen lyfta rejält. En av verkstadspärlorna på Stockholmsbörsen är torsdagens köptips för börsen.
Aktier Under Stora Placeringskvällen i Malmö i går avslöjade Placeringsguidens aktieanalytiker Anders Haskel sin syn på börsen just nu och vilka aktier han ser som mest intressanta.
E-prize Med sina fiffiga energibesparingar i hemmet blev Fredrik Hamlin årets vinnare i E-Prize. Som pris får Fredrik och hans familj låna en elbil med egen laddstolpe under ett års tid.
Bostad Den kritiserade byggfelsförsäkringen slopas inte. Enligt ett utredningsförslag ska den istället göras om och bli rejält mycket dyrare.
Event Stora Placeringskvällen den 14 maj blev en publiksuccé. Över 400 besökare dök upp vilket är nytt rekord för en placeringskväll i Malmö.
Chatt Det kan bli trångt i dörren om priset fortsätter falla. Råvaruexperten Magnus Strömer varnade för övervärdering i guldet i en chatt med Privata Affärers läsare.
Pension Regeringen vill sätta stopp för oseriös telefonförsäljning av premiepensionslösningar. De föreslår nu krav på skriftlig bekräftelse i efterhand.
Statistik Klädjättens aprilsiffror blev en besvikelse. Både när det gäller den totala försäljningen och försäljning i jämförbara butiker.
Statistik Detaljhandlaren Clas Ohlsons försäljningssiffror för april var i linje med vad analytikerna hade räknat med.
Aktietips Affärsvärlden lämnar tre köpråd i veckans nummer: Storbanken, byggunderleverantören och First North-listade bemanningsbolaget.
Rapportkommentar Seniormobiltillverkaren Doro växlar upp med urstark orderingång och förvärv i Tyskland. Trots tisdagens raketfart på börsen ser värderingen låg ut om tillväxten håller i sig.
Rabatter Många svenskars plånböcker är fullproppade med kundkort av olika slag. Men faktum är att dessa kort är en riktig guldgruva för den som vill ha rabatt på allt från billiga servetter till resor, hotell och upplevelser.
Verktygslådan Att själva bygga en hemsida med ett hemsidesverktyg är en av de enklaste lösningarna för småföretag att nå ut till marknaden. Nya Affärer tipsar om hur du kan tänka när du gör en professionell sajt på egen hand.
Pension Det statliga soffliggaralternativet är den fond som fått flest nya sparare i premiepensionssystemet. Men även smalare fonder, bland annat med fokus på ett visst asiatiskt land och en viss bransch, lockade många sparare.
156 st
36 st
131 st
Elpriset Om du tycker att elräkningar är svåra att förstå är du inte ensam. Här reder vi ut begreppen.
Aktier Med investeringar, mat och kläder sysslar några av bolagen som analytikerna inte ens vill ta i med tång.
Energi Med hjälp av kluriga idéer, smarta åtgärder och innovativa lösningar har årets sju finalister i E-prize sänkt sin energiförbrukning.
PA-klubben Nu följer vi upp vår populära satsning på tillväxtländer med en specialkomponerad höstresa till Indien för Privata Affärers läsare.
Entreprenörer Ikeas grundare Ingvar Kamprad brukar ibland kallas för världens rikaste småföretagare. Här ger han sina sex bästa råd till andra småföretagare.
Ledning Under de senaste åren har branschen för uthyrda chefer ökat stort. Ett av skälen är att det är svårt att rekrytera förändringsledare.
Nyheter Småföretagare måste få upp ögonen för den afrikanska marknaden. Potentialen är enorm så res dit och knyt kontakter, uppmanar Gabi Björsson, Charlotte Petri Gornitzka och Elisabeth Thand Ringqvist på DI Debatt.
Verktygslådan Att samarbeta med ett annat företag kan ibland vara en förutsättning för att ens kunna lämna något realistiskt anbud i en offentlig upphandling. Men gränsen för vad som är ett lagligt samarbete eller inte är hårfin.