Bensinpriset höjdes med 20 öre till 14:83 kronor per liter 95-oktanig bensin. Även dieselpriset höjdes med 20 öre och ligger därefter på 14:39 kronor per liter. Priset på etanolbränslet E85 höjdes med 15 öre till 10:04 kronor. Sedan slutet av förra veckan har priserna stigit med 35-40 öre per liter.
Svensken använder alltid mer bensin på sommaren, vilket trycker upp efterfrågan och därmed prislappen. Dagens höjning hänger dock främst samman med olje- och dollarpriset.
– Där har vi sett en ganska kraftig uppgång de sista dagarna. Det är i sin tur kopplat till mer positiva signaler om den ekonomiska utvecklingen. Samtidigt menar en del att Irans export är lägre än vad landet tidigare angivet, vilket är ganska troligt eftersom de är utsatta för den här bojkotten, säger Ulf Svahn, vd för bränsleorganisationen SPBI.
Han menar att vi är i ett läge där bensinpriset ligger och guppar ovanpå råoljepriset. När priset på råolja går upp, knuffas bensinpriset uppåt.
– Den effekten kommer vi att ha under sommaren. Priset kommer att gå upp och ned med råolja. För mig är det här fullständigt normalt, säger Ulf Svahn.
– Jag har tidigare sagt att jag trodde att priset skulle ligga runt 100 dollar per fat och pendla lite upp och ned. Förut hade vi en nedåtpendling mot 92, vilket jag tyckte var lite orimligt för det har varit så tydligt från Saudiarabiens sida att de vill ha en nivå runt 100 dollar per fat.
Världsmarknadspriset på olja föll svagt på onsdagsförmiddagen. Brentoljan ligger dock kvar runt 100 dollar fatet efter oro för att Iran ska blockera tankfartyg i Hormuzsundet, rapporterar Reuters.
Iran har tidigare hotat att stänga det smala sundet, där drygt en tredjedel av världens sjöburna oljeleveranser passerar, efter att USA och EU skärpt sanktionerna mot iransk olja. USA vill strypa Irans oljeförsäljning på grund av landets kärnkraftsprogram.