Undersökningen visar också att företagen oroar sig för eurons framtid men att få företag vidtagit konkreta åtgärder för en fullständig eurokollaps.

Vart fjärde företag har genofört stresstest avseende en situation där euron inte längre existerar i sin nuvarande form, men färre än 10 procent av dessa företag har redan satt in åtgärder för ett sådant scenario.

– Det skulle kunna betyda att företagen bedömer risken förknippad med detta som låg, eller att det antingen är för dyrt eller svårt att vidta åtgärder. Om man är pessimistisk och vill vända på det, så kan man kanske se det som att mer än 90 procent inte är beredda på ett förändrat scenario, säger Johan Lindgren, kreditstrateg på SEB.

Företagen har också missbedömt kronans förstärkning mot euron. Få bolag räknade med att kronan skulle stärkas så snabbt och så mycket som den gjort.

– Man har överraskats av att kronan har stärkts snabbare än vad man hade förväntat sig. Exporterande företag som har budgeterat fel har definitivt känt av det, säger Johan Lindgren.

Företagen ser en vikande konjunktur och sämre tider framför sig. Det dröjer dock en tid innan dessa tider infinner sig. Förväntansbilden är lägre än både senaste undersökningen i februari samt jämfört med motsvarande tid föregående år.

Bolagen intar också en relativt defensiv inställning enligt undersökningen. Nedamortering av skulder prioriteras före strategiska investeringar och antalet anställda i Sverige förväntas förbli oförändrat eller minska.