Laddar in...
 
Ladda ner flash för att se innehållet.
 
 
 

Stockholmsbörsen

OMXSPI tisdag 17:30

0,68%

  
Årsskiftet:    7,73%
  
Laddar Mina Affärer ...

Börsen idag

largemidsmall
Dagens vinnare
 AktieFörändring
Fler vinnare
AOIL-SDB 10,66%
KINV-A 4,19%
HOLM-A 3,41%
CAST 3,40%
ELUX-B 3,07%
Dagens förlorare
 AktieFörändring
Fler förlorare
SCA-A -2,92%
SCA-B -2,46%
MELK -2,03%
NCC-A -1,89%
NCC-B -1,70%
Dagens vinnare
 AktieFörändring
Fler vinnare
AF-B 5,99 %
BVT 4,70 %
ACTI 4,27 %
LBI 3,56 %
BILL 3,14 %
Dagens förlorare
 AktieFörändring
Fler förlorare
SECT-B -8,78 %
GUNN -2,74 %
INDT -2,38 %
SAEK -2,27 %
SAS -2,010 %
Dagens vinnare
 AktieFörändring
Fler vinnare
SENS 13,07 %
RTIM-B 11,90 %
ANOT 4,76 %
DORO 4,62 %
CSN 4,49 %
Dagens förlorare
 AktieFörändring
Fler förlorare
BONG -5,40 %
MTRO-SDB-B -5,38 %
MTRO-SDB-A -4,03 %
ORTI-B -3,64 %
SWOL-B -3,30 %
Dagens rapporter
Bolag
Fler rapporter
Borevind
G4S
Netop Solutions
Sectra B
SKAKO Industries
Analyser
Aktietips
Fler analyser
Alliance Oil Company: "Alliance Oil "vinnare" i analys - Riktkursen höjs rejält"
Electra Gruppen: "Ta hem vinsten"
Orc Software: "Köpläge för optimister"
Swedish Match: "RBS höjer sina estimat marginellt efter Q4"
Scribona B: "Fortsatt uppsida"

Världen

Nasdaq 18:27

0,38 %

 
Årsskiftet:  4,50%
Index och Valutor
Nikkei -0,28%
RTS 1,48%
Dow 0,15%
Nasdaq 0,38%
Euro 0,00 kr

(9,74)

USD -0,05 kr

(7,08)

Marknaderna
MarknadKommentar
New York
" Viktiga bolag branschvis kl 16.21"
Europa
"Europa: Viktiga bolag branschvis kl 14.00"
Asien
" Marknadsnoteringar"
Räntor/valutor
"Räntor: Företag lånar aggressivt på obligationsmarknaden - WSJ"

Här är proffsens fondtips

Tillväxtregioner och råvaror är heta bland de svenska fondproffsen. Däremot är det läge att minska innehavet i svenska aktier.

 

Fondexperter från 25 bolag har fått svara på frågan om vilka fonder de tror kommer att gå bäst under det närmaste halvåret. Svaret har delats upp i två delar, dels region och dels bransch.

BRIC intressant

När det gäller regioner är det BRIC-länderna (Brasilien, Ryssland, Indien och Kina) som regerar. De flesta av de tillfrågade experterna kommer att öka placeringarna i dessa marknader. Även övriga Asien är populärt.

Däremot tänker många vikta ner innehavet i Sverige och övriga Europa. Det kan tolkas som att experterna ser börsuppgången i Sverige som mindre uthållig än i till exempel BRIC-länderna. Inställningen till USA är däremot neutral.

Heta råvaror

När det gäller branscher är det råvaror som är heta. Sveriges experter är mycket positiva till råvarusektorn och kommer att öka innehavet rejält under det närmaste halvåret. Bank och finans är i dagsläget inte intressant men experterna menar att de ändå tänker öka innehavet under det närmaste halvåret. Läkemedelssektorn betraktas dock som iskall.

Fortsatt stark börs

Nästan samtliga fondexperter tror att världens börser fortsätter uppåt under det närmaste halvåret även om de regionala skillnaderna är stora. Mest spås Asienbörserna och BRIC-börserna stiga.

Någon fortsatt börshausse är det dock inte tal om. Den genomsnittliga prognosen är en avkastning mellan 3,5 och 10 procent beroende på region.

Om undersökningen

Undersökningen har gjorts av Laika Consulting på uppdrag av SPP. Den baseras på intervjuer med företrädare för 25 företag som bland annat arbetar med professionella investeringar i fonder och i vissa fall också fondutvärdering. Knappt hälften arbetar på företag med egen fondförvaltning medan resten arbetar för oberoende företag.

MAGNUS GUSTAVSSON, PRIVATA AFFÄRER
 
Annons:
 
Läs våra kommentarsregler
  Kommentera gärna artiklar och andra inlägg men håll dig till ämnet! Det är inte acceptabelt med kommentarer som innehåller rasistiskt innehåll, nedsättande omdömen om kön, ras, sexualitet och religion. Kritik mot enskilda individer accepteras endast om det gäller personens yrkesroll. Det är förbjudet att länka till andra sajter. Du ansvarar själv för vad du skriver. Vid grova övertramp kan åtgärder komma att vidtas mot skribenten. Privata Affarer har regelbunden tillsyn över kommentarerna (tillsynsplikt) och förbehåller sig den fulla rätten att radera inlägg utan vidare motivering. Vill du klaga på en kommentar inlägg klickar du på ”Anmäl” i inlägget.

Kommentarer

Postad av: Namn, 02:39, 3 december 2009

En Finne

- Öhmans Realräntefond ....senaste sista mars 2010... minst 50% pengarna ! var så god !

Postad av: Namn Beda, 14:28, 1 december 2009

nu satsar proffsen

I går läste vi: nu satsar proffsen på räntefonder! - ?????? Vad skall man tro.

Postad av: Namn , 11:04, 29 november 2009

läs tips

Per Håkan Börjesson

Postad av: Namn, 20:44, 28 november 2009

Oj - uj

Kul att läsa om Dina djupa insikter. Men hur hör man en apa kasta pil...?

Postad av: uj, 07:29, 28 november 2009

lurendrejeri

Sådana här artiklar är bara till för att höja omsättningen på de sekundära finansmarknaderna, dev hos de som lever på att du investerar dina pengar. Först betalar du för råden genom att köpa tidningen och sedan betalar du igen med courtage när du följer råden. Om det fanns någon som helst substans i råden skulle man inte basunera ut dem på det här sättet nästan gratis. I själva verket slår de sk proffsen inte slumpen. Dvs man kan lika gärna lyssna på en apa som kastar pil på en börstlista.

Postad av: Märka ord härligt!, 14:35, 27 november 2009

Ska det stå fondtips?

Vilken fond är det som experterna tipsar om? För mig handlar mer artikeln om fondinriktningstips!

Skriv en kommentar

 
 

Potential i Irak - trots allt

 

Fonden som satsar allt i Irak

 

Ny variant av Stella Nova

 

Svenskarna flyr aktiefonder

 

Här är SEB:s favoritplaceringar

 

Ge Skagen en chans

 

Weintraub lämnar Skagen

 

Handeln med Capinordics fonder återupptas

 

Konsten att slå index

 

Baltikum årets fondvinnare

 
 

Årets bästa fonder

Fond Förändring
Se fler vinnare
Aberdeen Glo... 135,99 %
FIM Ukraine ... 35,86 %
Goldman Sach... 25,79 %
Tangent ... 19,65 %
SkandiaLink ... 18,80 %
 

Årets sämsta fonder

Fond Förändring
Se fler förlorare
Superfund Fu... -23,35 %
Superfund Fu... -18,85 %
Superfund Fu... -18,40 %
P.N Energy ... -16,14 %
Parvest Agri... -15,70 %
 

Aktier - Lägsta avgifter

Visa fler aktiedepåer