Laddar in...
 
Ladda ner flash för att se innehållet.
 
 
 

Stockholmsbörsen

OMXSPI fredag 15:35

1,17%

  
Årsskiftet:    7,62%
  
Laddar Mina Affärer ...

Börsen idag

largemidsmall
Dagens vinnare
 AktieFörändring
Fler vinnare
MELK 5,11%
VOLV-A 4,21%
VOLV-B 3,93%
SAND 3,64%
STE-R 3,09%
Dagens förlorare
 AktieFörändring
Fler förlorare
ORI-SDB -1,65%
GETI-B -1,010%
SCA-B -0,47%
MIC-SDB -0,32%
AZN -0,25%
Dagens vinnare
 AktieFörändring
Fler vinnare
HPOL-B 6,33 %
BRIN-B 6,27 %
HLDX 6,10 %
SAS 5,60 %
FPAR 3,90 %
Dagens förlorare
 AktieFörändring
Fler förlorare
BVT -1,93 %
NISC-B -1,82 %
TRAD -1,65 %
MTRS -1,41 %
KAHL -1,33 %
Dagens vinnare
 AktieFörändring
Fler vinnare
VRG-B 9,52 %
SWOL-B 9,50 %
ANOT 8,00 %
MVIR-B 6,70 %
BTS-B 4,61 %
Dagens förlorare
 AktieFörändring
Fler förlorare
DV -4,35 %
PSI-SEK -4,33 %
KARO -3,85 %
ORTI-A -3,72 %
ORTI-B -3,51 %
Dagens rapporter
Bolag
Fler rapporter
BioPhausia
Caucasus Oil AB
Human Care HC
Mols-Linien
Swede Resources B
Ulyss AB
Analyser
Aktietips
Fler analyser
Swedish Match: "RBS höjer sina estimat marginellt efter Q4"
Scribona B: "Fortsatt uppsida"
Sandvik: "Stor potential efter omstruktureringar"
Swedish Match: "USA marknaden indikerar på ett bättre 2010"
Lundin Mining: "Strejken i Neves-Corvo skjuter upp produktionen"

Världen

Nasdaq 14:00

0,00 %

 
Årsskiftet:  4,38%
Index och Valutor
Nikkei 0,81%
RTS 2,60%
Dow 0,00%
Nasdaq 0,00%
Euro -0,02 kr

(9,70)

USD -0,05 kr

(7,06)

Marknaderna
MarknadKommentar
New York
" Positiv makrostatistik väntas bidra till uppgång"
Europa
"Europa: Viktiga bolag branschvis kl 14.40"
Asien
" Marknadsnoteringar"
Räntor/valutor
"Räntor: Företag lånar aggressivt på obligationsmarknaden - WSJ"

Nu är goda PPM-råd dyra

Foto: Fredrik Sandberg /Scanpix

Foto: Fredrik Sandberg /Scanpix

I dag finns det många företag som vill placera dina PPM-pengar. Men du ska vara försiktig – ofta kostar det mer än det smakar. Privata Affärer har granskat PPM-rådgivarna för att se om du får valuta för pengarna

 

Marknaden för PPM-förvaltning har vuxit kraftigt det senaste året. Nu finns ett 20-tal företag som erbjuder sig att sköta dina fondbyten.

Kostnaden ligger oftast på 400 till 600 kr om året. Vid första anblicken kan det låta överkomligt och är råden goda kan förstås PPM-pengen växa ordentligt.

Men det många inte vet är att premiepensionen är en liten del av den allmänna pensionen. De flesta har omkring 50 000 kr på sitt PPM-konto – och då blir en årlig avgift på 500 kr en ordentlig utgift.

Vill du ha hjälp med placeringarna i 20 år finns en risk att det blir förvaltaren, snarare än du, som gnuggar händer.

– Vi kan inte ta ställning   om man ska anlita en PPM-förvaltare eller inte. Men vi kan konstatera att tjänsterna är dyra och att det inte finns någon kvalitetskontroll av de råd som ges, säger Daniel Barr, chefsekonom på PPM.

En undersökning som PPM har gjort visar att åtta av tio sparare tycker att det är svårt att välja fonder och få utnyttjar möjligheten att själva byta PPM-fonder. Det finns helt klart ett stort behov av hjälp och vägledning.

300 000 sparare har redan överlåtit sina fondbyten åt olika PPM-förvaltare. Många har blivit uppringda av de stora aktörerna Monetar och Solidar. I maj drog Swedbank i gång sin verksamhet och fler banker står i startgroparna.

I vissa fall prenumererar du på en ren rådgivningstjänst. Då får du regelbundet nyhetsbrev eller SMS med tips på fonder och utför själv alla byten. Men det vanliga är att du lämnar ditt personnummer och din femsiffriga pinkod till en förvaltare som får full frihet att göra omplaceringar.

PPM märker nu att allt fler fondbyten görs klumpvis med förvaltningsbolag bakom ratten. Normalt görs ungefär 10 000 fondbyten om dagen, men vissa dagar kan antalet byten plötsligt tiodubblas vilket skapar administrativa problem.

Dessutom kan andelsägare i mindre fonder drabbas av ökade kostnader och lägre avkastning när stora förvaltningsbolag kliver in och ut ur fonder.

– Vi för en diskussion med PPM-förvaltarna och försöker påverka dem att sprida ut sina fondbyten över flera dagar, säger PPM:s chefsekonom Daniel Barr.

PPM försöker träffa alla bolag och styra upp utbudet. På sikt kommer alla sparare som anlitar en förvaltare att få skriva en fullmakt som registreras hos PPM, men tills vidare är marknaden fri.

Vem som helst kan alltså ta betalt för PPM-rådgivning, däremot måste de bolag som erbjuder förvaltningstjänster ha tillstånd att driva värdepappersbolag.

Marcus Ehrenpreis på Fondmarknaden.se, som erbjudit PPM-förvaltning sedan 2003, är starkt kritisk till flera av denya aktörer som dykt upp.

– Många bolag som arbetar aggressivt för att locka nya kunder står inte under Finansinspektionens tillsyn. Det är en oroande utveckling. Jag tycker också att vissa verkar ta alldeles för stora risker med pensionsspararnas pengar för att försöka nå hög avkastning, säger han.

Hur bra är då PPM-råden? Ja, det kan faktiskt vara ganska svårt att bedöma. Ibland marknadsför förvaltarna en modellportfölj där man byter fonder och räknar med att ändringen går igenom dagen efter. Men i verkligheten får du ofta vänta fyra till fem dagar innan ett fondbyte är utfört hos PPM. Under tiden hinner det hända en hel del, vilket innebär att saldot på ditt PPM-konto kanske inte alls har samma utveckling som den portfölj din rådgivare lyfter fram.

Gemensamt för de flesta PPM-rådgivare är att de gärna visar upp fantastiska resultat från de senaste åren. Då ska man ha i åtanke att Stockholmsbörsen steg med 150 procent från första januari 2003 fram till förra sommaren.

De skyltar däremot inte lika glatt med resultatet under börsnedgången. ”Mina PPM-portföljer” som kallar sig ”Sveriges framgångsrikaste PPM-rådgivare” tappade till exempel 25 procent under första halvåret 2008.

– Vi låg ganska tungt i Indien i januari och åkte på en oförutsedd nedgång, förklarar VD Christer Hultblad.

Den stora aktören Monetar har inte hjälpt sina kunder att skörda guld de senaste åren. Portföljen Flexibel 70 nådde en avkastning på 5,4 procent 2006 och 3,4 procent 2007. Första halvåret i år har portföljen tappat 11 procent.

Privata Affärers läsare Lars Forssander, som har anlitat Monetar i många år, är inte nöjd.

– Frågan är om det är värt pengarna. Kanske hade räntefonder från första stund varit lika bra? säger han.

– Jag skulle önska att man gick över helt och fullt till räntefonder när den ekonomiska oron är stor för att sedan gå in i aktier när marknaden är stabil. Alltså ett mer aktivt placeringsarbete.

Privata Affärers råd

  • Välj vårt gratisalternativ. Du behöver inte lägga ut flera hundra kr på PPM-råd varje år. Privata Affärer har en PPM-portfölj i varje nummer som du kan följa helt gratis.

  • Undvik amatörer. Tänk på att vem som helst kan ge PPM-råd på nätet, även glada amatörer.

  • Lämna inte ut din pinkod utan moget övervägande. Det är din framtid det handlar om.

  •   Risken. Ta reda på hur höga risker din rådgivare tar. Risk och avkastning går ofta hand i hand. Hög risk innebär chans till hög avkastning, men också risk för stora förluster.

  • Egna intressen. Tänk på att din rådgivare/förvaltare kan ha eget intresse av att välja vissa fonder eller fondbolag. Det kan till exempel handla om provision eller ett försök att styra in sparare till egna fonder.

Hela granskningen av PPM-rådgivarna kan du läsa här: De ger PPM-råd - hela granskningen.

SOFIA ULLERSTAM, PRIVATA AFFÄRER

 
Annons:
 
Läs våra kommentarsregler
  Kommentera gärna artiklar och andra inlägg men håll dig till ämnet! Det är inte acceptabelt med kommentarer som innehåller rasistiskt innehåll, nedsättande omdömen om kön, ras, sexualitet och religion. Kritik mot enskilda individer accepteras endast om det gäller personens yrkesroll. Det är förbjudet att länka till andra sajter. Du ansvarar själv för vad du skriver. Vid grova övertramp kan åtgärder komma att vidtas mot skribenten. Privata Affarer har regelbunden tillsyn över kommentarerna (tillsynsplikt) och förbehåller sig den fulla rätten att radera inlägg utan vidare motivering. Vill du klaga på en kommentar inlägg klickar du på ”Anmäl” i inlägget.

Kommentarer

Postad av: Erik, 16:33, 14 januari 2010

g2analys.se har själva satt en medelrisk

På g2analys.se egen hemsida säger man att de ger råd utifrån en medelriskstrategi som gett en genomsnittlig årsavkastning på +10% per år de senaste tio åren. http://www.g2analys.se

Postad av: Namn, 13:46, 12 november 2009

Kristan H

A.k.a Alexander Ernsberger. Svensk fondservice skall ni snarare akta er för. Dem marknadsför sig aggressivt via TM och säger till mig att "Vi har slagit alla index sedan 2005" när de i själva verket registrerades som företag 2008. http://www.cint.se/debatt/ShowPostFlat.aspx?PostID=124686

Postad av: Peppe, 15:21, 8 november 2009

Se till dom fondbolagen som redovisar sen 2000

Det vore ju mest praktiskt att se till historik och totalen kanske, varför inte se vad Fondförvaltaren visat sen starten. Ska man bara lägga ner tid och se år för år och vad som gått bra i år bara så kan man bli lurad av siffrorna, har man tex gått minus sen -00 och gör en vinst på 9 år med 30% så är de ju bara en flax och man blir lurad av att inte veta av resultat tidigare.

Postad av: Kristan H, 10:13, 21 september 2009

Sveriges största PPM-rådgivare

Bäst är att ta hjälp av Svensk Fondservice, de är störst i sverige på PPM-rådgivning och har 5 olika portföljer med olika risknivåer. http://www.svenskfondservice.se

Postad av: Daniel, 23:47, 26 juli 2009

Dyrt! Men Privata Affärer ger dig gratis råd...NOT!

"Välj vårt gratisalternativ. Du behöver inte lägga ut flera hundra kr på PPM-råd varje år. Privata Affärer har en PPM-portfölj i varje nummer som du kan följa helt gratis." Japp, men en prenumeration på 12 nummer (hel år) kostar ju 629kr Det blev dyrt för nått som var gratis.

Postad av: Namnolga, 13:56, 20 oktober 2008

Martin

Nej naturligtvis får vi inte reda på det. TV.reklamen får oss att tro att det är bra att byta fonder? Lyssna till DITT hjärta, och gör inget överilat.Ta det BARA lugnt. Våra POLITIKER ,vill bara ha det bra! Så lyssna INTE på dom. Sverige kommer INTE att gå under. PS Ryssland är nog moget för att ta hand om våra pensionspengar,,Jag Menar East Capital, naturligtvis, en högriskfond, men vaddå,jag har 4 år kvar till pensionen,då gäller det att "spela" Hälsningar :::::

Postad av: Namn av, 19:07, 26 september 2008

Pengar

Till vem? Till mig. 15% netto än, och ut varje månad. Tack.

Postad av: Nemo, 10:12, 26 september 2008

Lämna ut PIN-kod?

Jamen... om den kommer i orätta händer, så kan jag ju begära och genomföra ett byte snabbt som öget. Inget problem

Postad av: Namn Tobbe, 07:13, 26 september 2008

Inga problem

Varför kan inte alla ha samma fonder högst 5st å välja på, även alla så kallade experte?

Postad av: Jill, 21:06, 25 september 2008

Låg risk!

Artikeln sätter betyget låg risk på G2 Analys. Vad menas med det? http://www.g2analys.se

Postad av: Robert D, 18:27, 25 september 2008

PPM Doktorn är bra!

En gratis tjänst som enligt DN klarade sig bättre än fondförvalatare som tog betalt. www.ppmdoktorn.se

Postad av: Martin, 15:01, 25 september 2008

Varför nämns inte dom det går bra för?

http://www.pensionstorget.se/fondval.aspx

Postad av: Anders, 14:06, 25 september 2008

Hur har det gått för Privata Affärers råd då?

I artikeln så är den första slutsatsen av genomgången att man bör använda sig av Privata Affärers egen PPM-portföljd med argumentet att den är gratis... men i listan över alla PPM-portföljrådgivare så redovisas inte något om hur det gått för Privata Affärers PPM-råd historiskt. Underligt!

Skriv en kommentar

 
 

Fonden som satsar allt i Irak

 

Ny variant av Stella Nova

 

Svenskarna flyr aktiefonder

 

Här är SEB:s favoritplaceringar

 

Ge Skagen en chans

 

Weintraub lämnar Skagen

 

Handeln med Capinordics fonder återupptas

 

Konsten att slå index

 

Baltikum årets fondvinnare

 

Satsa på jockeyn - inte på hästen!

 
 

Årets bästa fonder

Fond Förändring
Se fler vinnare
Aberdeen Glo... 135,32 %
FIM Ukraine ... 33,50 %
Goldman Sach... 24,65 %
Tangent ... 18,40 %
SkandiaLink ... 18,40 %
 

Årets sämsta fonder

Fond Förändring
Se fler förlorare
Aberdeen UK ... -99,05 %
Aberdeen UK ... -99,04 %
Aberdeen UK ... -99,03 %
Aberdeen Ame... -98,98 %
Superfund Fu... -23,35 %
 

Aktier - Lägsta avgifter

Visa fler aktiedepåer