moderator: God förmiddag! Marcus är på plats så vi sparkar igång chatten nu.

sonia: vad tror du om seamless?
Marcus: En bra chansaktie, har mycket spännande framtid.

vanil: Hej, jag undrar om preferensaktierna i Klövern som aktieägare nu blir erbjudna att köpa. Är det en bra investering eller för stora risker?
Marcus: Hej! Det är inte mycket till kursrörelser i Klöverns preferensaktier, vilket gör den obligationsliknande. Direktavkastningen är mycket god, så det är ett stabilt papper i portföljen.

Yvonne: Hej Marcus! Jag har lite aktier i Holmen som jag förstår är en värdeaktie och har bra utdelning men inte går så bra. Ska jag sälja och investera i annat som SCA tex? Har tidigare köpt Stora Enso räntebevis som gått bra är det för sent att köpa fler eller ska jag satsa på annat?
Marcus: Hej! Både Holmen och SCA är bra bolag på sikt, men Holmens låga värdering gör att det inte är läge att sälja. Behåll aktien. I SCA händer det mer saker och aktien är köpvärd, men dyrare. Stora Ensos räntebevis har gått upp några procent i värde, men ger fortsatt rätt mycket ränta i förhållande till risken.

Sofia: Hej Markus! Tack för en intressant chatt! Vad tror du om Alfa Laval, Betsson, HM som bas och Formpipe som en liten chansning? Skulle vilja fylla på med ett investmentbolag. Vilket rekommenderar du i dagsläget? Kommer förmodligen behöva pengarna om ca 3-5 år.
Marcus: Hej Helt okej val till portfölj. Det investmentbolag Privata Affärer nästan alltid har bland köpråden är Kinnevik, men det finns flera andra bra också.

Henrik: Hej! Är investerad i Semafo och ligger nu ca 20% +. Vad tror du om aktiekursen? Hittar inga analyser eller rekommendationer på bolaget men borde stiga vidare med guldpriset kan man tycka.
Marcus: Hej! Så länge dollarn försvagas hjälper det inte så mycket med högre guldpriser, såvida inte bolaget har en valutasäkring förstås. Semafo har mig veterligen rätt hög bolagsspecifik risk (om än lägre än Nordic Mines), men är inget bolag jag följt i detalj på sistone.

Jenny: Hej Markus! Har ca 100000 kr som jag vill placera i aktier. För en manad sedan köpte jag för 50000 kr. När tror du att det är läge att placera resterande 50000 kr? Känns lite osäkert för stunden.
Marcus: Hej! Under hösten och vintern borde det bli ett läge där börsen rekylerar nedåt, och det därmed är lämpligt att fylla på med aktier om man är långsiktig. Exakt när är ingen idé att gissa.

Ann: Om jag inte har några aktier alls, vilka ska jag börja med att köpa? Investmentbolag och andra.
Marcus: Investmentbolag ger riskspridning och ofta också rätt bra utdelning, så de är en god start på en portfölj. Framgångsrika storbolag med hög direktavkastning är ett annat angreppssätt, som H&M, SCA och Alfa Laval.

Magnus Johansso: Jag har en kapitalförsäkring i Avanza med fem blandade fonder. Tänkte fylla på med aktier och då enbart med investmentbolag. Är det en bra eller dålig tanke? Har du i så fall tips på bra aktier, eller annan bättre lösning. Då jag är pensionär så är väl spartiden något begränsad, kanske 3-5 år Tacksam för svar och trevlig helg
Marcus: Investmentbolag är billigare och bättre än aktiefonder, så satsa som du tänkt. Bland investmentbolag brukar jag framhålla Kinnevik och billiga Melker Schörling, men det finns många andra bra också.

Jens: Hej du skäggmurvel! Forskningsbolaget Karolinska Development har ju inte rosats av marknaden, kan du se någon möjlig vändning av den negativa trenden?
Marcus: Hej! Forskningsfokuserade bolag brukar jag avråda från. Det är svårt att se hur de kommer att utvecklas, plus att i princip alla i Sverige börsnoterade bioteknikbolag har misslyckats de senaste 12 åren.

Marcus: Hej Marcus Funderar på att köpa preferens aktier i fastighetsbolag istället för att ha likvida medel, vad tror du om det? Vilket av bolagen i så fall?
Marcus: Hej! Alla fastighetsbolagens preferensaktier är bra. Eniros preferenskatie ger hög utdelning, men här är risken också klart högre. Läs mer om detta i kommande nummer av Placeringsgioden.

Utdelningsinves: Hej Marcus, Tack för en bra chatt! Vad tror du om Kopparbergs Bryggeri aktie på kort resp. lång sikt? Klövern emitterar nya preferensaktier, är det ett bra köp? Tacksam för svar.
Marcus: Hej! Kopparbergs har jag tyvärr inte koll på. Klöverns prefersaktier är bra för dig som gillar utdelningar, men någon kursmässig uppsida finns inte. Klövern pref ger hög direktavkastning, inget mer.

David: Hej, jag har börjat köpa cerifikat som exempelvis SHB Bull Guld X3 och BULL AOI X2.5 O (Alliance Oil) för att få hävstångseffekten vid uppgång. Jag undrar om risken för att en certifikat tas bort från marknaden. En warrent har en viss livslängd, hur är det med certifikat? Kommer Handelsbankens certifikat finnas så länge det underliggande aktien finns, eller förlorar jag hela min investering om SHB bestämmer sig för att lägga ner en certifikat? Några andra "hakar" man ska tänka på vid köp av certifikat? Tack.
Marcus: Hej! Certifikaten är i regel open end, alltså utan förutbestämt datum. Lägger de ned ett certifikat, som är en skuldsedel, så får de ju betala tillbaka pengarna till dig som investerare. Det finns alltså inga risker av det slaget. Däremot kommer hävstängerna i dina investeringar att rent matematiskt arbeta mot dig om det än går upp, än går ned. Hävstångsinstrument är därför främst på mycket kort sikt.

Bettan: Jag har ganska många Ratos i min kapitalförsäkring, med en inköpskurs på 120 kr. Vad ska jag göra? Vänta på en ev vändning, eller bita i det sura äpplet, ta förlusten och investera i något annat?
Marcus: Många innehav i Ratos portfölj har problem nu, men kan göra en så kallad turn around. Känner du dig osäker kanske du skulle sälja en del för att sänka risken, men det är inte kört för bolaget. Ratos är likt många andra bolag bäst att sälja mitt i en högkonjunktur när vinster och aktie står högt.

Micke: Vilken favorit är din i fastighetsbranschen? Gärna preferens aktie med hög utdelning (om det är vettigt och någotsånär säkert )
Marcus: Hej, jag gillar Balder och Klövern. Bland preferensaktierna gillar jag alla fyra fastighetsbolag på Stockholmsbörsen som gett ut sådana. Se även den lilla topplistan i nästa PG.

Carl Henriksson: Hej! Jag är ägare till ett bolag med 4milj i aktieplaceringar samt 4 milj i räntespar,och bolaget skall läggas i sk. 5 årskarantän för att sedan ta ut kapitalet med 25% skatt.Min fråga gäller,jag får inte röra några placeringar alls på 5 år och vad rekommenderar du för långsiktiga innehav.Jag har enbart aktier på A-listan med företrädesvis hög direktavkastning,HM,Telia,Axffood ,Getinge Skanska mfl,företagsobligation? Jag vill ju behålla kapitalet samt möjligen få 5% avkastning/år Tack på förhand/Carl
Marcus: Hej! Aktierna du nämner är bra val när det gäller att ligga orörda i fem år. Tänk på att företagsobligationer har en löptid som kanske går ut under de 5 åren, kanske du skulle titta närmare på t.ex. Balder Preferensaktie eller en högutdelande ETF.

Thomas: Tjena! Har nyligen börjat sätta mig in i aktiemarknaden, jättespännande! Har nyligen gjort några mindre köp av Kinnevik, Ratos och Elos. Förslag på komplement på 5 år+ sikt? Har 200k mestadels i obligationer, us corp bond och tillväxtm.-fonder som jag succesivt vill fasa över till mer aktier. Mottager gärna något tips på 15 års sikt för barnsparande. H&M vill jag gärna ha in i båda fallen, men känns lite dyr nu? Tack på förhand!
Marcus: Hej! På 15 års sikt skulle jag förutom H&M också tipsa om Alfa Laval och SCA, vilket jag nämnt tidigare idag. Axis och Hexagon är likt H&M inte fyndvärderade just nu, men spännande på sikt.

KW: Hej Marcus! Jag har många småbolag i min portfölj och vill vikt över till något större bolag från A-listan. De jag väljer mellan som jag gillar är ABB, Holmen, SKF, Alfa Laval och SSAB. Jag har studerat dem ganska väl och följt dem en längre tid men alla har de sina små bekymmer enligt min mening så jag har svårt att ta klivet. Vilket av dem tror du mest på, eller ha du någon annan A-listefavorit?
Marcus: Hej! På flera års sikt tror jag mest på Alfa Laval, de är bra positionerade inom viktiga framtidsbranscher. Holmens mycket låga värdering lockar också.

alex: Tjena!!Vad händer med Arocell? Är der något att satsa på ? Ssensys traffic är det ett bra kort?
Marcus: Hej! Sensys Traffic har svag historik och då brukar jag avråda från investeringar. Förlorare förblir ofta förlorare.

Jonas: Hej Kungen! Varför tar ni in just Klövern i PA-portföljen och inte något annat fastighetsbolag som t.ex. Kungsleden, Fabege, Hufvudstaden eller Balder?
Marcus: Hej! Vi har helt enkelt inte köpråd på de andra. Det finns många bra fastighetsbolag på börsen, men just nu gillar vi Klövern bäst.

Christer: Klövern inbjuder att teckna preferensaktier för 136 kr. Utdelning 10 kr per år (2,5 kr per kvartal). Är det en bra investering?
Marcus: Ja, se även tidigare svar i frågan.

Simon: Har du följt Spiltan någonting? Och vad tycker du om Alternativa aktiemarknaden. Jag sparar själv i Spiltans fonder och det går super än så länge (mellan 2% och 5% upp på två månader). Mvh Simon, 23
Marcus: Spiltans fonder är mig veterligen helt okej. När det gäller Alternativa Aktiemarknaden brukar jag föredra och rekommendera större aktier som är mer välbevakade, för småsparare är det ofta lämpligare.

Henke: Vilken risk/chans ser du i dom två stora investmentbolagen Industrivärden och Investor ser du? Skulle du rekommendera något annat investmentbolag att lägga i botten på en portfölj?
Marcus: Båda bolagen är bra basaktier i en portfölj. Investor har bredast, inkl en hel del onoterat, vilket är på både gott och ont.

Hans: Hej! Om man är utdelningskramare är det då inte bättre att köpa t.ex. Skanska separat än Lundbergs som inte delar ut så mycket?
Marcus: Hej! Ja, det är det. Skanska ger mer i direktavkastning, kanske därför som Lundbergs köpt i dem. Lundbergs verkar hellre återinvestera i sin portfölj än dela ut mycket pengar, och det är inget fel i sig, men inte så bra för oss utdelningskramare.

Johnny: Blir det klöver i plånboken om jag satsar på Klöverns preferensaktie?
Marcus: Kvartalsvis kommer det lite klöver från Klövern, ja. :-)

Ida: Vad tror om Elekta båda lång och kortsiktig. Tack
Marcus: Medicinteknikbolaget Elekta gillar jag bäst på lång sikt. Verkar ha bra produkter och möjlighet att växa snabbt med lönsamhet under många år framöver.

Mange: Hej! Jag har en del fortum men de är 30% ner , köpa mer eller avakta? Kommer de ta sig/ kunna ta bättre betalt inom snar framtid, tror du?
Marcus: Hej! Inte inom en snar framtid, det ser inte så ut på elmarknaden. Men Fortums direktavkastning är hög och elbilar/elhybrider kommer nog allt mer framöver, vilket tillsammans med en högkonjunktur och kall vinter förr eller senare borde ge ett lyft. Men det kan ta ett bra tag.

 

Andreas: Hallå Marcus! Vad tycker du om att investera i fysiskt guld? kanske fel läge att köpa nu efter uppgång? Sen undrar jag också vad du tycker om fastighetsbolagens pref aktier? vilken ordning rankar du dom? Trevlig helg!
Marcus: Hej! Lite fysiskt guld kan vara bra att ha liggande i nödfall, så att säga. Men som investering skulle jag inte ha guld på 5-10 års sikt, för historiskt är guld väldigt dåligt mellan varven. Från toppen 1980 var guld ned 80 procent 20 år senare. Fastighetsbolagens pref aktier har nästan samma direktavkastning, så det är svårt att ranka.

moderator: Det var allt för i dag. Fick du inte svar är du välkommen tillbaka om en vecka. Eller redan på onsdag kl 10 om du är intresserad av råvaror. Då chattar Handelsbankens råvaruchef Magnus Strömer.